• Otyła rodzina
  Do 2030 roku jedna na trzy osoby dorosłe w Polsce będzie otyła - ostrzegali eksperci w Senacie podczas konferencji dotyczącej epidemii otyłości. Przypominali także, że otyłość jest chorobą, a wśród jej powikłań wymienia się m.in. cukrzycę, nowotwory i depresję.
 • Jak zmierzyć tkanką tłuszczową?
  Odchudzanie to często długi i żmudny proces. Wymaga ciągłej uważności, kontrolowania swojej wagi. Nie powinno to być jednak problemem – jeśli chcemy wiedzieć, ile zrzuciliśmy kilogramów, po prostu wchodzimy na wagę. Co jednak w sytuacji, jeśli zechcemy zmierzyć tkankę tłuszczową, czy to możliwe?
 • Gruby mężczyzna
  Połowa Polaków ma problem z nadwagą - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Problem w większym stopniu dotyczy mężczyzn.
 • Lekarz bada otyłego mężczyznę
  Żyjemy w czasach sytości i dobrobytu - jemy dużo, niezdrowo, a przy tym pozostajemy bierni fizycznie. Taki styl życia nie pozostaje obojętny dla naszego organizmu. Cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca to tylko niektóre z konsekwencji zespołu metabolicznego. Cierpi na niego około 26% polskiego społeczeństwa. Główny czynnik ryzyka, czyli otyłość brzuszna, występuje u co drugiej Polki i co trzeciego Polaka. Co gorsze, coraz częściej schorzenie to diagnozowane jest również u małych dzieci. Czym jest zespół metaboliczny, co go wywołuje i jakie znaczenie w jego profilaktyce odgrywa kwas DHA?
 • Cukier
  Doczekaliśmy świata, w którym więcej osób umiera na skutek nadwagi i otyłości niż przez niedowagę. Ofiarą zbyt dużej masy ciała i chorób z tym związanych pada prawie 3,4 miliona dorosłych rocznie. Przyczyną nadwagi w przeważającej liczbie przypadków są złe nawyki żywieniowe.
 • Margaryna
  Pewnie nieraz słyszałeś, że należy wykluczyć z diety produkty zawierające tłuszcze nasycone, by mieć zdrowe serce i dożyć później starości. To zalecenie może mijać się z prawdą. Według uczonych tłuszcz wcale nie jest taki zły, jak się nam wydaje.
 • Boczek sprzyja nadwadze i cukrzycy
  Jajecznica na boczku, placuszki z boczkiem i syropem klonowym... już na samą myśl o tych daniach cieknie ci ślinka? Stop. Wiemy, dlaczego boczek uzależnia i podajemy powody, dla których warto walczyć z tym "nałogiem".
 • Dieta ciężarnej ma wpływ na to, czy dziecko będzie w przyszłosci otyłe
  Zanim nałożysz na swój talerz ociekające tłuszczem kotlety mielone i polejesz ziemniaki solidną porcją sosu, przeczytaj, jak dieta przyszłej mamy może wpływać na rozwój dziecka. Amerykańscy naukowcy dzielą się swoimi ustaleniami.
 • Za dużo mięsa - duże ryzyko cukrzycy typu 2
  Lekarze przekonują, że konieczne jest ograniczenie czerwonego mięsa w codziennej diecie i podają, jaka jest "bezpieczną dawka". To odzew na wyniki badań uwzględniających dane ponad 150 tysięcy osób, które wykazały, że miłośnicy mięsa zagrożeni są śmiertelną chorobą, i to w ciągu najbliższych czterech lat.
 • Otyłość wśród dzieci to poważny problem
  Walka z nadwagą i otyłością oraz z brakiem aktywności fizycznej wśród uczniów jest celem projektu "Akademia zdrowego ucznia", który ruszył w Warszawie. Według badań, w naszym kraju liczba dzieci z nadwagą wzrosła w ciągu 20 lat trzykrotnie.