• Zenon Martyniuk
  Zenek Martyniuk kilka tygodni temu zapowiedział, że zamierza wysłać swojego syna na leczenie, które pomoże mu uporać się z nałogami. Obawiając się ponoć, że z kliniki w Polsce Daniel mógłby uciec, gwiazdor disco polo wybrał dla niego ośrodek w Stanach Zjednoczonych.
 • kieliszek
  Czy rodzice alkoholicy mogą przekazać swoje skłonności dzieciom? Czy dzieci alkoholików też mogą mieć problem z alkoholem?
 • Kobieta używa smartfona
  Nikotyna, alkohol, nielegalne substancje, hazard, pornografia, objadanie się - uzależnienie może mieć różną postać i różny przebieg. Psychologowie z PAN opracowali aplikację, która ma wspierać użytkowników w zrywaniu z nałogiem i pomaga naukowcom lepiej poznać przyczyny nawrotów w uzależnieniach.
 • Papierosy skracają życie
  O skutecznych sposobach na rzucenie palenia z Magdaleną Cedzyńską, psychologiem, kierownikiem Poradni Pomocy Palącym z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, rozmawia Katarzyna Pinkosz.
 • Depresja
  Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) przez całe życie muszą zmagać się z traumą z dzieciństwa. Dorastały w rodzinie dysfunkcyjnej, gdzie przynajmniej jedno z rodziców było alkoholikiem. O tym, jak bardzo te przeżycia mogą wpłynąć na życie dorosłego już człowieka, opowiedział psychoterapeuta Cezary Biernacki. Dlaczego często powielają dysfunkcyjne wzorce? Co daje terapia?
 • Mężczyzna pali papierosa
  Przerwy na papierosa podczas pracy mogą skumulować się do 22 dni w roku, co generuje - oprócz skutków zdrowotnych - także starty dla firm - akcentował w Krynicy-Zdroju dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk.
 • Papierosy
  Rekordowa niska liczba młodych Norwegów sięga po papierosy. Wśród osób pomiędzy 16 a 24 życia rokiem pali jedynie 5 proc. mężczyzn i 1 proc. kobiet. - To stało się mniej popularne, to już nie jest „cool” - tłumaczy Ada Kalkvik, norweska nastolatka. Inna młoda mieszkanka Oslo Sigrid Marie Bergflodt dodaje, że „ludzie patrzą z góry na palaczy”, bo jest ono „niefajne”.
 • Dopalacze
  Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób z predyspozycjami do zachorowania na zaburzenia psychiczne. A jest to duży procent populacji. Uważa się, że takie predyspozycje ma od około 25 do 50 procent populacji – mówi prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy ds. psychiatrii.
 • Nastolatek ma problem
  Jak chronić dziecko przed dopalaczami i co rodzice powinni wiedzieć, gdy przyłapią dziecko na braniu narkotyków?
 • Dopalacze
  Wbrew powszechnej opinii dopalacze nie są łagodniejszymi formami "tradycyjnych" narkotyków; zatrucia nimi są często bardziej niebezpieczne - mówiły ekspertki podczas konferencji "Dopalacze - co zyskujesz, czym ryzykujesz?".