• Leszek Balcerowicz
  To albo przejaw elementarnych błędów, albo świadoma manipulacja - tak Marek Tatała z Fundacji Obywatelskiego Rozwoju odpowiada na artykuł serwisu natemat.pl, dotyczący wydatków reprezentacyjnych NBP za prezesury Leszka Balcerowicza.
 • Marek Belka i Leszek Balcerowicz w 2001 roku. Belka był wówczas wicepremierem i ministrem finansów, a Balcerowicz szefem NBP
  1400 złotych na kolację to dużo? Okazuje się, że Marek Belka, którego rozmowę przy drogim posiłku nagrano z ukrycia, wcale nie jest rozrzutny. Serwis natemat.pl porównał wydatki obecnego szefa NBP z sumami, które na tzw. reprezentację przeznaczali jego poprzednicy. Najbardziej oszczędny jest właśnie Belka.
 • Narodowy Bank Polski
  Założenia do ustawy, która może - używając słów Marka Belki - pomóc prezesowi Narodowego Banku Polskiego "objechać" Radę Polityki Pieniężnej, dziś ma przyjąć rząd. Prace nad dokumentem rozpoczęły się jednak jeszcze kilka miesięcy przed rozmową szefa NBP i ministra spraw wewnętrznych. Tymczasem w ich toku w wymianę sugestii włącza się również wiceminister gospodarki, który dobrze zna się z pierwszym zastępcą Belki. Oto kalendarium prac ustalone przez dziennik.pl.
 • Spółka Hawe powołało na stanowisko wiceprezesa Jarosława Bauca, byłego ministra finansów w rządzie Jerzego Buzka.
 • Chińskie juany
  Czy to sposób na przyciągnięcie inwestorów z Dalekiego Wschodu? Narodowy Bank Polski jest otwarty na rozmowy ze stroną chińską w sprawie wprowadzenia wymienialności juana na złote.
 • Osiedle mieszkaniowe
  Na rynku jest wiele mieszkań, a deweloperzy wciąż budują nowe. Może to spowodować szybszy spadek cen oraz problemy sektora budowlanego - wynika z raportu Instytutu Ekonomicznego NBP. Rynkowi mieszkaniowemu nie grozi jednak załamanie - uważają analitycy.
 • Prezes NBP Marek Belka
  To historyczny rekord. W tym roku z kasy NBP do budżetu państwa trafi 8,2 miliarda złotych zysku. Wypłata pozwoli zmniejszyć wielkość długu publicznego Polski o jakieś 0,5 procent PKB. I zredukuje deficyt nawet o 16 miliardów złotych.
 • Szef NBP Marek Belka
  Rząd na pewno znajdzie sposób, aby sięgnąć po pieniądze, jakie wypracuje w 2011 roku bank centralny. Marek Belka trzyma rękę na kasie NBP, ale są kruczki, wobec których będzie bezradny.