• Pacjent Norbert Owczarek, u którego przeszczepiono nerkę i serce
  Pierwszą w tym ośrodku i drugą w Polsce transplantację serca i nerki u 38-letniego pacjenta z przewlekłą schyłkową niewydolnością obu tych narządów przeprowadzono w Instytucie Kardiologii w Warszawie.
 • nerki
  Pomiędzy Warszawą i Szczecinem został po raz pierwszy w Polsce przeprowadzony u dwóch par przeszczep krzyżowy nerek od żywych dawców niespokrewnionych. Obie operacje się powiodły – poinformował dyrektor Instytutu Transplantologii WUM prof. Artur Kwiatkowski.
 • Nerki
  Jedynie 5 proc. dializowanych osób jest zgłaszanych do przeszczepu nerki, co oznacza, że aż 95 chorych pozostaje wciąż poza listą oczekujących na transplantację - wyjaśnia dyrektor Instytutu Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).
 • Skalpel w ręku chirurga
  Polska transplantologia jest w stagnacji, w tym roku po raz kolejny liczba przeszczepów narządów prawdopodobnie będzie mniejsza niż w rekordowych latach 2012-1214 – wynika z danych przedstawionych przez ekspertów podczas konferencji w Warszawie.
 • W stołecznym Centrum Onkologii dwa tygodnie temu chirurg usunął zdrową nerkę zamiast tej z rakiem
  Przed każdym zabiegiem lekarz lub pielęgniarka zaznaczy markerem operowaną część ciała i co najmniej dwa razy sprawdzi, co ma być wycięte. Taki obowiązek chce wprowadzić we wszystkich szpitalach resort zdrowia - informuje "Gazeta Wyborcza".
 • W Polsce wciąż za mało jest żywych dawców nerek
  W 2010 r. wzrosła w Polsce liczba żywych dawców nerek, ale nadal jesteśmy pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Wciąż niewielu Polaków chce ofiarować innym swoją nerkę. Zaledwie 5 proc. przeszczepów przypada na żywych dawców.