• Mężczyznę boli głowa
  Jest on też najczęstszą przyczyną niepełnosprawności. Ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem, ale dotyka obecnie coraz młodszych – poinformowała prof. Anna Członkowska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
 • Policja
  Pod zarzutem kilkukrotnego seksualnego wykorzystania niepełnosprawnej umysłowo 17-latki aresztował sąd 36-letniego mieszkańca Czeladzi. Mężczyzna miał zgwałcić dziewczynę w piwnicy budynku, w którym oboje mieszkali.
 • Fotel ginekologiczny
  4000 zł specjalnego zasiłku oraz dodatkowe ułatwienia miały przekonać kobiety do rodzenia niepełnosprawnych dzieci. Ale ze statystyk wynika coś zgoła innego.
 • Niepełnosprawne dziecko na wózku inwalidzkim
  Opieka nad dziećmi z rozszczepem kręgosłupa zmieniła się tak bardzo, że nie umierają one już w wieku nastoletnim i mogą dożyć do późnego wieku dorosłości – powiedzieli eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie. Dodali, że trzeba im zapewnić skoordynowaną opiekę specjalistyczną.
 • Dariusz Sobczak
  W tej wyprawie jest wszystko, co decyduje o jej wyjątkowości – urzekające miejsce, nieszablonowy bohater, wartościowa motywacja i 50 tys. zł na ważny charytatywny cel. Już 15 lipca rowerem przez Islandię wyruszy Dariusz Sobczak – niepełnosprawny narciarz, pasjonat sportów i podróżowania, który przekonuje, że niepełnosprawność nie jest wyrokiem.
 • Anna Samusionek
  Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem to ogromne wyzwanie, o czym przekonała się w ostatnich miesiącach Anna Samusionek. Na szczęście córka aktorki poruszała się na wózku inwalidzkim jedynie czasowo.
 • niepełnosprawny
  Stwardnienie rozsiane u każdego chorego przebiega inaczej, różni się występującymi objawami, stopniem zaawansowania i tempem postępowania. SM przyjmuje też kilka postaci. Oprócz postaci najczęstszej – rzutowo-remisyjnej (RRMS), są też postaci postępujące. I choć wydawać by się mogło, że opcji terapeutycznych w SM jest w tej chwili w Polsce wiele, okazuje się, że grupa osób z postacią postępującą nie ma obecnie dostępu do żadnego refundowanego leczenia mimo tego, że istnieją pewne możliwości terapii, które mogą im pomóc.
 • pacjent
  Dzięki postępowi w diagnostyce i w metodach terapii stwardnienie rozsiane (SM) nie oznacza dziś niepełnosprawności – przekonują eksperci kampanii edukacyjnej „Nie sam na SM”. Zwracają zarazem uwagę na rolę wsparcia osób z SM przez lekarza, rodzinę i znajomych.
 • pacjent
  Nasz mózg to centrum dowodzenia całym ciałem. Zbudowany jest z miliardów komórek nerwowych, które tworzą wielką sieć połączeń. Komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym kontaktują się między sobą, a wraz z nerwami znajdującymi się w oczach, tworzą ośrodkowy układ nerwowy. Podobnie jak w przypadku przepływu informacji w sieci społecznościowej, ośrodkowy układ nerwowy stale rozmawia z samym sobą a także resztą ciała – to właśnie dzięki temu myślimy, oddychamy, czujemy, widzimy, poruszamy się. Czasami jednak wystarczy kilka zakłóceń, aby ta sieć przestała działać w prawidłowy sposób.
 • niepełnosprawni
  Dzięki zwiększeniu w ostatnich latach dostępności do nowych terapii dla osób ze stwardnieniem rozsianym, ich absencja w pracy spada – przekonują eksperci kampanii „Choroba? Pracuję z nią!”.