PiS złożyło kolejny projekt ws. Trybunału Konstytucyjnego. Ma on nazwę: Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawę o statusie sędziów TK. Pierwsza z nich jest przed drugim czytaniem w Sejmie, do drugiej Senat wprowadził poprawki. Oto, co te ustawy zmieniają.
PiS zapowiedziało w sejmowej debacie w nocy z czwartku na piątek poparcie prawie wszystkich poprawek Senatu do nowej ustawy o TK, przygotowanej w oparciu o propozycje tej partii. PO, Nowoczesna i PSL po raz kolejny skrytykowały ustawę, zarzucając PiS łamanie konstytucji.
Senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji omawiają na wspólnym posiedzeniu nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Biuro legislacyjne chce jednak, by do treści dokumentu wprowadzić wiele poprawek, bo obecna wersja prawa może naruszać konstytucję.
Z analizy projektu nowej ustawy o TK autorstwa PiS wynika, że część jego zapisów przypomina regulacje uznane już wcześniej przez TK za niekonstytucyjne. Jak wynika z notatki Biura TK, chodzi np. o wydawanie orzeczeń większością 2/3 głosów oraz wyznaczanie terminów spraw.
Prezes TK ostro atakuje rządzącą partię. Zdaniem Andrzeja Rzeplińskiego, projekt nowej ustawy o Trybunale może nie być zgodny z ustawą zasadniczą. Zdradza też powód pomysłu przeniesienia siedziby sądu poza Warszawę - budynek spodobał się prezesowi PiS.