• Badanie piersi: mammografia
  Badanie przeprowadzono na grupie ponad 10 tys. pacjentów i trwało 9 lat. Na pacjentach stosowano test nazwany Oncotype DX, który pozwala po pobraniu próbki tkanki rakowej określić stopień ryzyka oraz pomóc zdecydować, czy chemioterapia jest wskazana w leczeniu. Wyniki badań oznaczają, że ok. 70 tys. pacjentek rocznie w samych Stanach Zjednoczonych nie musiałoby poddawać się chemioterapii. Specjaliści są zgodni, że wyniki badań będą miały przełomowe znaczenie w leczeniu raka piersi w nadchodzących latach.
 • Różowa wstążeczka
  Lekarze z Gniezna przeprowadzili innowacyjną operację usunięcia guza pacjentce chorej na raka piersi. Na czym polega nowa metoda leczenia? Czy zabieg pozwoli uniknąć wycieńczającej chemioterapii?
 • Rak piersi powiązany z cukrzycą
  Ogromne badanie z udziałem prawie 125 tysięcy kobiet wykazało, że panie, które chorowały na raka piersi, powinny liczyć się z większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę.
 • Dzięki igle fotonowej pacjentki po usunięciu raka piersi będą mogły uniknąć naświetleń pooperacyjnych
  W Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku powstaje druga generacja igieł fotonowych. Dzięki tym urządzeniom pacjentki po usunięciu nowotworu piersi będą mogły uniknąć trwających kilka tygodni naświetleń pooperacyjnych.