• Szacuje się, że ponad 80 proc. chorych na raka piersi wymaga zastosowania radioterapii
  Nowoczesna radioterapia to skuteczna, precyzyjna i bezpieczna metoda leczenia raka piersi – przekonywali we wtorek eksperci podczas konferencji "Zachowaj pierś – radioterapia w leczeniu chorych na raka". Ich zdaniem trzeba obalić mit, że metoda ta niesie ze sobą ryzyko choroby popromiennej. Jak mówił krajowy konsultant w dziedzinie radioterapii onkologicznej prof. Krzysztof Składkowski, nowoczesne przyspieszacze elektronowe wykorzystywane w radioterapii to "ogromny skok i miernik postępu" w leczeniu nowotworów.
 • Kobieta w ciąży na szpitalnym łóżku
  Liczba kobiet z objawami onkologicznymi w ciąży rośnie, a opóźniona diagnostyka utrudnia leczenie i zmniejsza rokowania – pokazują statystyki. Szczególnie trudny w diagnostyce jest rak piersi. 75 proc. przypadków raka piersi występującego w ciąży jest diagnozowanych po porodzie, a jak wynika z badań Fundacji Rak’n’Roll i Philips Polska, niemal ¼ ciężarnych nie ma wykonywanych badań USG.
 • Badanie piersi: mammografia
  Konieczność poddania się operacyjnemu leczeniu raka piersi stanowi dla kobiety niezwykle ciężki moment w życiu. Strach przed mastektomią, lek przed choroba i utratą kobiecości – to tylko nieliczne uczucia towarzyszące pacjentce. Dlatego w tym okresie bardzo istotne jest wsparcie rodziny i przyjaciół oraz profesjonalna pomoc psychologa. Usunięcie piersi to jednak nie koniec! Współczesna medycyna daje bowiem możliwość skorzystania z rekonstrukcji piersi. Na czym ona polega?
 • Badanie piersi
  Wiele kobiet, które zauważyły zmiany w wyglądzie swoich piersi, wyczuły zgrubienia, często z góry zakłada najgorszy scenariusz, myśląc że to nowotwór. Paradoksalnie, część z nich zamiast szybko wybrać się do specjalisty, odkłada tę wizytę – głównie w obawie przed potwierdzeniem przypuszczeń. Niestety jest to wielki błąd. Przede wszystkim dlatego, że im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym większa jest szansa jego pełnego wyleczenia, a poza tym pamiętajmy – większość wykrywanych zgrubień czy guzków nie jest zmianą złośliwą.
 • Rak piersi
  Polska jest jedynym krajem, w którym wzrasta śmiertelność z powodu raka piersi, Polki powinny częściej wykonywać badania profilaktyczne i jak najwcześniej zgłaszać się do lekarza – apelowali w Warszawie eksperci z okazji kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”.
 • Kobieta zasłania pierś
  6 października jest Dzień Boskich Matek, czyli kobiet, u których w ciąży lub do roku po porodzie, został zdiagnozowany nowotwór.
 • Kobieta w ciąży dotyka piersi
  U kobiet w ciąży wzrasta zachorowalność na raka piersi i inne nowotwory, są to jednak wciąż rzadkie przypadki. Głównym powodem jest opóźnienie wieku rozrodczego – przekonywali w czwartek specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie.
 • Rak piersi
  Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet w Polsce. Nie pacjent powinien szukać najlepszego leczenia, lecz system powinien zrobić wszystko, aby mu je zapewnić – akcentuje prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Adam Maciejczyk z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
 • Kobieta zakrywa piersi
  Mimo świadomości na temat konieczności wykonywania samobadania piersi oraz niezbędnych badań takich jak USG, czy mammografia, Polki nadal nie wykonują regularnych badań. Najczęstszymi powodami są lęk przed otrzymaniem diagnozy, trudnym leczeniem, naznaczeniem społecznym, czy obawa przed brakiem dostępu do terapii. Ten lęk każdego roku skutecznie powstrzymuje Polki przed regularnymi badaniami, rozmową o zdrowiu, a także poinformowaniem najbliższych o diagnozie raka piersi. Choroba jest wciąż tematem tabu, szczególnie gdy diagnoza ujawnia, że jest zaawansowana.
 • Anna Puślecka
  Dziś rano Anna Puślecka opublikowała na swoim koncie na Instagramie list otwarty o ministra zdrowia Łukasza Szumowskigo. Zmagająca się z rakiem piersi dziennikarka gorzkimi słowami opisuje swoją chorobę i pyta ministra, dlaczego decyzjami o nierefundowaniu specjalistycznego leku odbiera jej i wielu innym Polkom szansę na wyzdrowienie i dłuższe życie.