• Władimir Putin odpowiada na pytanie Edwarda Snowdena
  Zadałem Władimirowi Putinowi pytanie, na które żaden z przywódców prowadzących nowoczesny, inwazyjny program nadzoru, nie może w sposób wiarygodny odpowiedzieć przecząco - napisał Edward Snowden w stanowisku przesłanym gazecie "The Guardian". Były agent NSA, ukrywający się w Rosji przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, został ostro skrytykowany za udział we wczorajszej konferencji Władimira Putina.
 • Angela Merkel
  Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego przygotowała w przeszłości ponad 300 raportów na temat kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Donosi o tym niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na informacje od Edwarda Snowdena.
 • Barack Obama
  To ma być koniec z masowym zbieraniem danych przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa. Po skandalu z przechwyceniem milionów rozmów telefonicznych i systemem PRISM, Biały Dom przedstawił plan ograniczenia podsłuchów.
 • Anteny
  Zimna wojna się skończyła, ale niektóre jej relikty wciąż działają. W tym stacje nasłuchowe KGB. W zasięgu niektórych znajduje się Polska.
 • Kable
  Unia Europejska powinna stworzyć własne służby wywiadowcze. Taką opinię w wywiadzie dla greckiego dziennika "Naftemporiki" wyraziła unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding. Tylko wówczas Europa mogłaby stanowić godną przeciwwagę dla USA - utrzymuje Reding. Bez szans - twierdzą z kolei eksperci.
 • Watykan
  Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała między innymi rozmowy papieża, przy czym mogła też śledzić rozmowy kardynałów tuż przed konklawe, jak podaje  włoski tygodnik "Panorama".
 • Rząd w Berlinie wyrasta na lidera światowych działań mających na celu ograniczenie masowych podsłuchów prowadzonych przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Kanclerz Angela Merkel zaproponowała, aby kraje Unii podpisały ze Stanami Zjednoczonymi umowę o niepodsłuchiwaniu się nawzajem. Po drugie, Niemcy przewodzą pracom w ONZ nad rezolucją w sprawie podsłuchu elektronicznego.
 • Wiedział czy nie wiedział? Przedstawiciele amerykańskiej administracji zaprzeczają, by Barack Obama był informowany o podsłuchu telefonu Angeli Merkel. Inaczej sytuację przedstawiły niemieckie media.
 • Radosław Sikorski
  To podważenie zaufania między sojusznikami - tak Radosław Sikorski mówi o skandalu z amerykańskimi podsłuchami rozmów telefonicznych europejskich przywódców. Ale jednocześnie podkreśla: My też inwigilujemy.
 • Smartfon BlackBerry
  Ze smartfonów BlackBerry rezygnują służby wielu państw świata, a z rewelacji Edwarda Snowdena, wynika, że służby USA nie mają problemu z włamaniem się na te komórki. Tymczasem polski MSZ zapewnia, że telefony naszych dyplomatów są całkowicie bezpieczne