• Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przedstawiciele organizacji społecznych po podpisaniu w warszawskim Ratuszu, deklaracji na rzecz społeczności LGBT+
  W dzisiejszej wojnie o kartę LGBT+ liberalna strona udaje, że może zrobić coś przełomowego, a konserwatywna reaguje na to przesadnie – z powodów wyborczych. Ale same dylematy nie są pozorne.
 • Stefan W.
  Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała w środę, że śledczy dysponują opinią sądowo-psychiatryczną po jednorazowym badaniu Stefana W. Eksperci uznali, że takie badanie jest niewystarczające, by określić, czy zabójca Pawła Adamowicza był poczytalny.
 • Jan Wróbel
  Polskie Stronnictwo Ludowe to ostatnia nadzieja symetrystów. Ma lidera, którego wskazuje na pożądanego przywódcę hipotetycznie zjednoczonej opozycji trzykrotnie więcej jej zwolenników niż Grzegorza Schetynę albo Pawła Kukiza. Ma krytyczny stosunek wobec PiS, ale biorąc udział w wojnie polsko-polskiej, starannie unika chwytów, które ten konflikt oblepiły kłamstwem i fanatyzmem. Nie jest antykapitalistyczne, ale bez trudu mieści się po stronie rozczarowanych neoliberalizmem. Wreszcie notuje niewiarygodną zmianę w sondażach – nie tych o szansach wyborczych, ale w tych na temat zaufania (!).
 • Sejm oddał hołd Pawłowi Adamowiczowi. Na sali zabrakło m.in Jarosława Kaczyńskiego
  W ostatni wtorek aktorka wygłaszająca w przedstawieniu "Klątwa" monolog na temat zabójstwa Jarosława Kaczyńskiego powiedziała, że tego fragmentu "dziś nie będzie", bo w świetle tego, co stało się w Gdańsku… Mam z "Klątwą" swoje porachunki, ale w dobrej wierze je zawieszam. Jeśli nie przesadzam z własną interpretacją tego wydarzenia, to ktoś Od Nich pomyślał, że słowa o szukaniu zabójcy szefa PiS, zawierające niejako usprawiedliwienie przekuwania emocji w czyn, wybrzmią jak usprawiedliwienie zabójstwa. Oraz że jest jakiś, trudny do zdefiniowania, związek między tym, co się drastycznego mówi, a tym, co może się zdarzyć.
 • Marsz Niepodległości
  Kilka lat temu, chcąc zobaczyć, ile realnie osób uczestniczy w Marszu Niepodległości (nie wierzyłem – skądinąd słusznie – ani organizatorom, ani policji, bo obie strony świadomie kłamały, jedna zawyżając, a druga zaniżając tę liczbę), pojechałem na Saską Kępę, by móc – w samym marszu nie uczestnicząc – przyjrzeć mu się z bliska.
 • Patryk Jaki
  Wyniki exit poll z wyborów samorządowych pokazują, że przynajmniej trzy ugrupowania mogą być zadowolone.
 • Tłum na ulicy, zdjęcie ilustracyjne.
  Więcej Polaków było dumnych z kraju za rządów poprzedniej koalicji niż obecnie. Uważamy, że pozycja międzynarodowa Polski była lepsza, gdy rządziły nami PO i PSL, niż dziś, za czasów PiS. Kościół dużo mocniej wkracza w politykę. A my, jak naród, czujemy się skłóceni i podzieleni. Co jeszcze mówią o nas wyniki najnowszych badań?
 • Jan Wróbel
  B ardzo przepraszam, ale chyba każdy felietonista czasem, ni z gruszki, ni z pietruszki, cytuje starożytnych Greków. Może dlatego, że – natrętnie przecież i mało chwalebnie – pragnie światu przypomnieć o swoim humanistycznym wykształceniu? A może chodzi tylko o to, że Rokita (bardzo uzdolniony felietonista!) tak robi?
 • sejm_sala
  Obecna sytuacja w szeregach opozycji może świadczyć o tym, że w Nowoczesnej dochodzi do "pęknięcia ideologicznego", a w PO "powiększa się grona wątpiących" - uważa politolog dr hab. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.
 • Sejm
  W ocenie politologa z Uniwersytetu Warszawskiego Bartłomieja Biskupa działania Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej ws. projektów ustaw zmieniających przepisy antyaborcyjne przypominają zachowanie "słonia w składzie porcelany". "Generalnie można ocenić je jako chaos" – dodał.