• Dopalacze
  W Polsce wzrasta liczba przypadków zatruć i śmierci z powodu użycia opioidów zawartych w nowych narkotykach, czyli tak zwanych dopalaczach – poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny. Nowe narkotyki mogą mieć postać proszku, tabletki, suszu do palenia, liquidu do e-papierosa, a także sprayu do nosa.
 • Tabletki na dłoni
  Około 150 osób umiera dziennie w Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania opioidów. Tak mówią oficjalne, najnowsze statystyki, choć ta liczba może być znacznie wyższa. Opioidy uzależniają szybko i zabijają po cichu. Są groźniejsze niż heroina, dają też większego od niej „kopa”. Można kupić je w każdej aptece. Także w Polsce.
 • Kokaina
  Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) podało w raporcie, że na świecie niemal 30 mln ludzi, czyli 0,6 proc. dorosłych, cierpi na zaburzenia powodowane przez narkotyki lub jest już od nich uzależnionych.
 • Lekarz
  Lekarze zbyt rzadko korzystają z możliwości przepisywania pacjentom skutecznych leków przeciwbólowych, np. opioidów - ocenił wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Zapewnił, że resort zdrowia chce poprawić dostępność pacjentów do skutecznego leczenia bólu.
 • Prince
  Dotychczasowe badania wykazały, że słynny muzyk Prince zmarł na skutek przedawkowania opioidowych leków przeciwbólowych - poinformowała w czwartek agencja AP, powołując się na anonimowego przedstawiciela władz zbliżonego do dochodzenia ws. śmierci Prince'a.
 • Pacjent w szpitalu
  Nie musi boleć. Jednak w Polsce prawie 80 procent pacjentów onkologicznych cierpi z powodu niewystarczającego uśmierzania bólu. Wielu chorych narzeka, że lekarze niechętnie przepisują im leki opioidowe.
 • Czy choroba nowotworowa musi wiązać się z cierpieniem pacjenta?
  200 tysięcy chorych na raka w Polsce wymaga leczenia z powodu bólu. Jednak pacjenci mają utrudniony dostęp leków łagodzących cierpienie. Sięgają bardzo często po środki przeciwbólowe bez recepty, zamiast skorzystać z pomocy specjalistów - lekarzy medycyny paliatywnej.
 • Dzięki przeklinaniu można zapomnieć o bólu
  Kopnąłeś w krzesło i od razu wulgaryzmy cisną ci się na usta? Bardzo dobrze. Poprzeklinaj sobie zdrowo, to ból szybciej minie. Naukowcy wykazali, że używanie niecenzuralnych słów działa jak środek przeciwbólowy i przynosi ulgę w cierpieniu fizycznym.