• Fiasko sztandarowego pomysłu Unii
  To jeden z najważniejszych unijnych projektów. Bruksela chciała do niego namówić cały świat. Okazuje się jednak, że mocarstwa ani myślą słuchać się unijnych ekspertów. Pomysł skończy się więc klapą.
 • Czechy niechętne zasileniu MFW
  Czeski premier Petr Neczas nie krył w czwartek, że jest niechętny pomysłowi wzmocnienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gdyby szczyt UE miał zdecydować, że sposobem na walkę z kryzysem są pożyczki banków centralnych krajów UE dla MFW.
 • Chorwacka premier Jodranka Kosor
  Przywódcy Chorwacji i UE, w tym premier Donald Tusk, podpisali w piątek w Brukseli traktat o przystąpieniu Chorwacji do UE. Podpisanie traktatu oficjalnie kończy prawie sześcioletni okres negocjacji akcesyjnych i umożliwi rozszerzenie UE już w lipcu 2013.
 • Początek szczytu w atmosferze ostrzeżeń przed rozpadem UE
  W Brukseli rozpoczął się w czwartek wieczorem już ósmy w tym roku szczyt UE poświęcony kryzysowi zadłużenia państw eurolandu. Tym razem politycy nie szczędzą mocnych słów i ostrzegają: stawką jest nie tylko wspólna waluta, ale przyszłość Unii Europejskiej.
 • Unijne banki potrzebują blisko 115 mld euro
  Na chwilę przed szczytem UE, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) ogłosił wyniki nowego badania banków w UE, tzw. stress-testów. Wynika z nich, że banki potrzebują zastrzyku 114,7 mld euro, o ponad 8 mld więcej niż Urząd szacował pod koniec października.
 • Nowe pomysły na ratowanie strefy euro
  Tuż przed szczytem UE szef EBC osłabił nadzieję na kluczową rolę tego banku w ratowaniu krajów strefy euro. Teraz rozważa się pożyczki banków centralnych krajów UE dla MFW, który potem tymi środkami wsparłby pogrążone w kryzysie kolejne kraje euro np. Włochy.
 • Polak jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Unii
  Europosłowie dobrze ocenili polskiego komisarza. Uznano go za jednego z najbardziej wpływowych ludzi w Unii. Ostatnie miejsce w rankingu zajęła szefowa dyplomacji Wspólnoty.
 • Koniec euro? Banki szykują się do wskrzeszenia walut narodowych
  Banki centralne Europy nie wierzą, że euro przetrwa. Szykują się więc do powrotu do starych walut i rozważają coś, z czego parę miesięcy temu jeszcze żartowano. Sprawdzają, czy będą w stanie szybko wydrukować wskrzeszone pieniądze.
 • "NYT": Plan naprawy eurostrefy może jeszcze pogorszyć sytuację
  Środowy "New York Times" skrytykował forsowany przez Niemcy i Francję plan uzdrowienia strefy euro przez zmuszenie należących do niej państw do zmniejszenia deficytów budżetowych pod groźbą sankcji.
 • Niemcy i Francja przesłały UE propozycje zmian w traktatach
  Przywódcy Francji i Niemiec przesłali w środę UE propozycje reform traktatowych, prowadzących do wzmocnienia dyscypliny finansowej. "Aby zwalczyć kryzys, konieczne są kroki dla stabilizacji całej strefy euro. Jesteśmy przekonani, że się nam uda" - napisali.