• Ile Polska zapłaci za ratowanie Grecji? Doradcy premiera nie wiedzą
  Jakie są warunki nowego paktu w Brukseli, ile trzeba będzie zapłacić i czy konieczne będą cięcia w budżecie? Główny doradca premiera nie zna liczb. Twierdzi, że musi dopiero usiąść z ministrem finansów i policzyć polską składkę do MFW
 • Koniec euro? Banki szykują się do wskrzeszenia walut narodowych
  Banki centralne Europy nie wierzą, że euro przetrwa. Szykują się więc do powrotu do starych walut i rozważają coś, z czego parę miesięcy temu jeszcze żartowano. Sprawdzają, czy będą w stanie szybko wydrukować wskrzeszone pieniądze.
 • Co czeka strefę euro? Eksperci napisali scenariusz upadku
  Czy strefa euro przetrwa? Eksperci amerykańskiej firmy doradczej napisali cztery scenariusze rozwoju sytuacji w Europie. Nie wykluczyli nawet stworzenia nowej waluty. Oto, co prognozują eksperci.
 • Minister Sikorski wie, kiedy będziemy płacić euro
  Szef MSZ Radosław Sikorski zadeklarował w piątek, że w tej kadencji Polska będzie gotowa do wstąpienia do strefy euro, ale - jak podkreślił - przyjmiemy unijną walutę, "jeśli do tego czasu strefa euro się zreformuje i będzie to wejście dla nas korzystne".
 • Bruksela znów grzmi
  Komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn poinformował, że wyśle w czwartek listy do pięciu ministrów finansów, w tym do polskiego, by przekazali Komisji swoje plany budżetów na 2012 r. W jego ocenie, Polska i cztery kraje nie skorygowały na czas deficytów.
 • Unia mówi "nie" negatywnym ratingom
  Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier proponuje, by - w razie konieczności - zabronić agencjom ratingowym publikowania ocen wiarygodności kredytowej pogrążonych w kryzysie krajów UE - pisze w czwartek "Financial Times Deutschland".
 • Unia Europejska chce nowego podatku
  Komisja Europejska przyjęła w środę propozycję podatku od transakcji finansowych w UE - ogłosił w Strasburgu w Parlamencie Europejskim jej przewodniczący Jose Manuel Barroso.
 • Szczyty euro rządem gospodarczym? Niebezpieczne i iluzoryczne
  Powierzenie roli rządu gospodarczego przywódcom państw strefy euro jest niebezpieczne, bo niedemokratyczne i tworzy iluzję, że to wystarczy. To tak jakby za politykę budżetową czy podatkową USA miało odpowiadać 50 gubernatorów stanów - mówi PAP ekspert Thomas Klau.
 • Angela Merkel
  Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła w poniedziałek przekonanie, że włoski rząd uchwali w najbliższym czasie oszczędnościowy budżet, pokazując w ten sposób swą determinację w obronie stabilności euro.
 • Premier Wielkiej Brytanii David Cameron
  Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zaatakował w piątek przywódców Unii Europejskiej za chwalenie się budową nowej siedziby UE za 240 mln euro w Brukseli, podczas gdy państwa członkowskie są zachęcane do oszczędności.