• Ekonomiści krytykują Unię: Komedia euro
  Brytyjscy analitycy mówią wprost co myślą, o unijnym szczycie. Ich zdaniem decyzje z Brukseli to "komedia", a rozwiązania, które przyjęto wkrótce brutalnie zweryfikują rynki.
 • Barroso w PE: Polska prezydencja spełniła nasze oczekiwania
  Polska prezydencja spełniła nasze oczekiwania, podtrzymała duch partnerstwa w instytucjach europejskich oraz w państwach członkowskich UE - ocenił w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
 • Oto polityk, który najwięcej zyskał na szczycie
  Europejski szczyt okazał się tryumfem pewnego polityka. To jego rozwiązania trafiły do gustu większości państw, a fundamenty, które położył dadzą w przyszłości jego państwu najważniejszą rolę w Wspólnocie.
 • Ile Polska zapłaci za ratowanie Grecji? Doradcy premiera nie wiedzą
  Jakie są warunki nowego paktu w Brukseli, ile trzeba będzie zapłacić i czy konieczne będą cięcia w budżecie? Główny doradca premiera nie zna liczb. Twierdzi, że musi dopiero usiąść z ministrem finansów i policzyć polską składkę do MFW
 • Czechy niechętne zasileniu MFW
  Czeski premier Petr Neczas nie krył w czwartek, że jest niechętny pomysłowi wzmocnienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gdyby szczyt UE miał zdecydować, że sposobem na walkę z kryzysem są pożyczki banków centralnych krajów UE dla MFW.
 • Początek szczytu w atmosferze ostrzeżeń przed rozpadem UE
  W Brukseli rozpoczął się w czwartek wieczorem już ósmy w tym roku szczyt UE poświęcony kryzysowi zadłużenia państw eurolandu. Tym razem politycy nie szczędzą mocnych słów i ostrzegają: stawką jest nie tylko wspólna waluta, ale przyszłość Unii Europejskiej.
 • Unijne banki potrzebują blisko 115 mld euro
  Na chwilę przed szczytem UE, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) ogłosił wyniki nowego badania banków w UE, tzw. stress-testów. Wynika z nich, że banki potrzebują zastrzyku 114,7 mld euro, o ponad 8 mld więcej niż Urząd szacował pod koniec października.
 • Nowe pomysły na ratowanie strefy euro
  Tuż przed szczytem UE szef EBC osłabił nadzieję na kluczową rolę tego banku w ratowaniu krajów strefy euro. Teraz rozważa się pożyczki banków centralnych krajów UE dla MFW, który potem tymi środkami wsparłby pogrążone w kryzysie kolejne kraje euro np. Włochy.
 • "NYT": Plan naprawy eurostrefy może jeszcze pogorszyć sytuację
  Środowy "New York Times" skrytykował forsowany przez Niemcy i Francję plan uzdrowienia strefy euro przez zmuszenie należących do niej państw do zmniejszenia deficytów budżetowych pod groźbą sankcji.
 • Chiny uratują Europę? Twarda decyzja Pekinu
  Bruksela skrycie liczyła, że Pekin uruchomi swe gigantyczne rezerwy walutowe i wykupią obligacje krajów strefy euro. Tak mocnej reakcji Pekinu nikt jednak się nie spodziewał.