• Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie
  Raczej pozytywizm, niż romantyzm. Prędzej Żeromski, niż Mickiewicz. Wiersz? To by oznaczało rewolucję - przyglądamy się tematom maturalnym na egzaminie pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym i typujemy autorów, których dzieła mogą stać się tematem wypracowań.
 • Andrzej Wajda obchodzi 89. urodziny
  Jest legendą polskiego kina. Zdobywcą honorowego Oscara i Złotej Palmy w Cannes. 6 marca Andrzej Wajda świętuje 89. urodziny.
 • Na maturze 2014 z języka polskiego będzie Mickiewicz - do takiego wniosku można dojść, analizując tematy maturalne z poprzednich lat. Romantyzm, a w szczególności twórczość naszego narodowego wieszcza jest bez dwóch zdań faworyzowana przez CKE. A rok temu jej zabrakło. Mało prawdopodobne zaś, by pojawiło się któreś z dzieł Stefana Żeromskiego - jego powieści maturzyści analizowali dwa ostatnie lata z rzędu.
 • Książki
  "Pan Tadeusz" zniknął z listy utworów literackich czytanych w gimnazjum, alarmują media i nauczyciele. To nie jedyne zmiany w kanonie lektur szkolnych.
 • Na maturze będzie romantyzm - do takiego wniosku można dojść, analizując tematy egzaminów z języka polskiego, które pojawiały się od 2005 roku. Z ośmiu sesji egzaminacyjnych tylko na dwóch nie było dzieł autorów tworzących w tej epoce. A prawdziwym rekordzistą jest Adam Mickiewicz.
 • "Pan Tadeusz" w filmowej wersji Andrzeja Wajdy
  "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza doczekał się tłumaczenia na język kaszubski. Przekładu polskiej epopei narodowej dokonał twórca literatury kaszubskiej Stanisław Janke.