• Euro
  Firmy przewozowe domagają się dyplomatycznej interwencji w Komisji Europejskiej w sprawie francuskich przepisów o płacy minimalnej. Opublikowany w sierpniu pakiet ustaw loi Macron wymaga stosowania płacy minimalnej na poziomie 9,61 euro za godzinę, wcześniejszego zgłoszenia pracowników, prowadzenia dokumentacji w języku francuskim, a także posiadania przez firmy zagraniczne przedstawiciela nad Sekwaną. Co prawda rozporządzenia wykonawcze do tej ustawy wciąż nie weszły jeszcze w życie (dlatego ostatecznie nie jest znany ostateczny stopień ingerencji w działalność przedsiębiorców), ale już wiadomo, że będą dla firm bardzo uciążliwe i kosztowne.
 • Euro
  Komisja Europejska nie zdecydowała jeszcze, czy niemieckie przepisy o płacy minimalnej są zgodne z prawem Wspólnoty. Chodzi o ustawę, zgodnie z którą zagraniczni przewoźnicy, przejeżdżający przez Niemcy, powinni otrzymywać co najmniej 8,5 euro za godzinę pracy. Do momentu wyjaśnienia sprawy część kontrowersyjnych przepisów została zawieszona.
 • Tir
  Zagraniczni kierowcy pracujący na terenie Francji nie będą mogli być wynagradzani poniżej francuskiej płacy minimalnej - zdecydował francuski parlament. Taka poprawka została wprowadzona do ustawy ministra gospodarki Emmanuela Macrona.
 • Ewa Kopacz i Elżbieta Bieńkowska
  Ewa Kopacz spotka się dziś z komisarz Elżbieta Bieńkowską. Premier szuka rozwiązania problemu niemieckich przepisów, które uderzają w polskie firmy transportowe funkcjonujące na rynku niemieckim. Chodzi o prawo obejmujące polskie przedsiębiorstwa stawką niemieckiej płacy minimalnej. Przewoźnicy protestują i domagają się interwencji rządu.
 • TiR
  Coraz liczniejsza jest grupa państw, która protestuje przeciwko podwyższeniu płacy minimalnej w Niemczech. Dziś w Brukseli konsultacje przedstawicieli 10.krajów, w tym Polski, a zapowiadane są kolejne.
 • TiR
  Coraz liczniejsza jest grupa państw, która protestuje przeciwko podwyższeniu płacy minimalnej w Niemczech. Dziś w Brukseli konsultacje przedstawicieli 10.krajów, w tym Polski, a zapowiadane są kolejne.
 • Ewa Kopacz i Angela Merkel podzas pierwszej wizyty polskiej premier w Berlinie
  Rząd interweniuje w sprawie sytuacji polskich przewoźników na rynku niemieckim. Premier Ewa Kopacz będzie dziś o 15:45 rozmawiać na ten temat z kanclerz Angelą Merkel. Wiadomość potwierdziła IAR rzeczniczka rządu Iwona Sulik.