Skoliozy stanowią 80 proc. wszystkich skrzywień kręgosłupa. Chirurg, ortopeda i traumatolog Adrian Rymarczyk wyjaśnił, czym różni się skolioza od wad postawy. Lekarz powiedział także, jak rodzice mogą rozpoznać chorobę u swoich dzieci.
Bólu pleców, który utrzymuje się dłużej niż trzy miesiące mimo stosowania leków przeciwbólowych, nie wolno bagatelizować - apelują organizatorzy kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”. Może to być objaw choroby reumatycznej grożącej niepełnosprawnością.
Dyskopatia to bardzo szerokie pojęcie choroby krążka międzykręgowego. W potocznym użyciu nazywa się ją również przepukliną lub wypukliną jądra miażdżystego (lub bardziej ogólnie kręgosłupa). Każdy pacjent może mieć inny kształt, rodzaj i zlokalizowanie tej wypukliny, która może (lecz nie musi) uciskać i drażnić korzeń rdzeniowy, rdzeń kręgowy lub inne części kanału kręgowego. W ostrej fazie choroby ucisk ten powoduje ból o różnym nasileniu, drętwienie, mrowienie w kończynach, zaburzenia czucia i osłabienia siły mięśniowej, a nawet niedowład kończyn.
Wszystko wskazuje na to, że dzięki innowacyjnej metodzie wrocławskich specjalistów dzieci chore na skoliozę unikną w przyszłości operacji. Na czym polega nowy sposób leczenia tego schorzenia? Według danych aż 90 procent dzieci w Polsce ma wady postawy. Jak poradzić sobie z problemem na tak dużą skalę?
Jak dobrać odpowiedni plecak szkolny, aby był zdrowy dla kręgosłupa dziecka? Radzi dr Tomasz Rawo, ortopeda, traumatolog w Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizujący się w ortopedii dziecięcej.