• Mężczyzna kaszle
  W ciągu kilku miesięcy, najwcześniej jeszcze przed wakacjami, zostanie przedstawiony program kompleksowej i koordynowanej opieki nad chorymi z mukowiscydozą – zapowiedział Andrzej Śliwczyński z NFZ na konferencji prasowej w Warszawie, poświęconej tej chorobie.
 • Kobieta kaszle
  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) może dość często występować nawet u osób, które nigdy nie paliły papierosów – ostrzegali w piątek eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie. Zaproponowali nową bardziej skuteczną i bardziej opłacalną – ich zdaniem – terapię trójlekową.
 • Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Kobieta z pomalowaną twarzą w ramach kampanii informującej o zagrożeniu gruźlicą w Indiach
  Gruźlica jest chorobą zakaźną. Może zaatakować praktycznie każdy narząd, na przykład węzły chłonne czy stawy i kości, lub wiele z nich jednocześnie (postać rozsiana). Bardzo groźna jest gruźlica opon rdzeniowo-mózgowych u dzieci, ale statystycznie najczęściej atakuje płuca. Obchody przypadającego w niedzielę Światowego Dnia Walki z Gruźlicą mają podnieść świadomość społeczeństwa o tej niebezpiecznej chorobie i zwiększyć wysiłki w celu jej wyeliminowania.
 • Gruźlica na zdjęciu rentgenowskim
  Prątki gruźlicy są bardzo odporne. W niewietrzonej odzieży przeżywają 10 lat, w kurzu 20, na kartach książek – 40. Giną za to pod wpływem promieni słonecznych, a temperatura 75 stopni Celsjusza unieszkodliwia je po 10 sekundach. W Polsce gruźlica stanowi coraz mniejszy problem, ale rozpowszechnienie na świecie i rosnąca oporność na leki sprawiają, że nadal konieczne są szczepienia. Światowy Dzień Gruźlicy obchodzimy w niedzielę 24 marca.
 • Ból w płucach
  Bezpłatne badania spirometryczne, które pozwalają ocenić sprawność płuc, będą wykonywane do 28 czerwca kolejno w 66 miejscowościach w Polsce – poinformowała Fundacja NEUCA dla Zdrowia, organizująca akcję "Weź głęboki oddech".
 • Ważna profilaktyka
  Większości z nich można uniknąć albo zwalczyć. Trzeba jednak je znać. Oto czynniki ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego.
 • Kobieta ma chore płuca
  Każdego roku ponad 10 mln osób na świecie, z czego prawie 60 tys. w krajach Unii Europejskiej, w tym około 7 tys. w Polsce dowiaduje się, że ma gruźlicę. Choć dzięki postępowi medycyny gruźlica z choroby dziesiątkującej społeczeństwa stała się chorobą uleczalną, jednak wciąż stanowi zagrożenie dla zdrowia. Między innymi dlatego, że wzrasta odsetek chorych zapadających na jej lekooporną odmianę.
 • Płuca
  Choroba pozostaje istotnym problemem epidemiologicznym, medycznym i społecznym.
 • Ból w płucach
  Zwiększa się zachorowalność na choroby układu oddechowego, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc i rak płuca - alarmowali eksperci podczas debaty „Choroby płuc – jak sobie z nimi poradzić”.
 • Dziecko bawi się klockami
  Zbadano stan powietrza w przedszkolach i wynik jest niepokojący. Poziom stężenia smogu jest placówkach bardzo wysoki.