• Na zdjęciu archiwalnym z 08.04.2015. Julia Hartwig
  W piątek w wieku 96 lat zmarła w Pensylwanii w USA Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej - poinformował PAP Adam Pomorski, prezes polskiego PEN Clubu.
 • Julia Hartwig
  Spacer po Lublinie śladami wybitnej poetki Julii Hartwig czy odmalowanie jej wiersza na schodach w Zaułku Hartwigów na Starym Mieście - to niektóre działania, jakie z okazji 95. urodzin poetki przygotował na niedzielę Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN.
 • okładka książki Michała Rusinka "Nic zwyczajnego o Wisławie Szymborskiej"
  "Myślę, że ta książka nie jest plotkarska, niczego nie zdradza. Gdyby Szymborska przeczytała taką książkę napisaną o jakiejś swojej koleżance, jestem przekonany, że by jej się spodobała" - twierdzi Michał Rusinek. Wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej zdradza, jak poetka pozbywała się niechcianych gości, skąd wzięło się jej zamiłowanie do robienia dowcipów, a także jak reagowała na zarzuty o pisanie wierszy ku czci Stalina i dlaczego chciała, by jej poezja była zrozumiała dla wszystkich.
 • Wisława Szymborska
  13 ostatnich wierszy Wisławy Szymborskiej oraz fragmenty niedokończonych utworów zostały opublikowane w tomiku "Wystarczy", który od dzisiaj jest dostępny w księgarniach.
 • Powołanie Fundacji Wisławy Szymborskiej, która będzie się opiekowała dorobkiem literackim poetki oraz ustanowienie nagrody literackiej - to najważniejsze postanowienia ujawnionej publicznie części otwartego w środę testamentu noblistki.
 • Wisława Szymborska
  Wisława Szymborska odchodząc zostawiła wspomnienie swoje niezwykłej osoby i poezję, która zachwyca czytelników na całym świecie. Jej twórczość była taka, jak ona sama, wyciszona, ascetyczna, skromna a jednocześnie niezwykle głęboka i prawdziwa. Wiele fragmentów jej poezji na stałe weszło do codziennej mowy. Oto kilka najsłynniejszych cytatów Wisławy Szymborskiej .
 • Noblistka zmarła w swoim krakowskim domu
  W wieku 89 lat odeszła poetka Wisława Szymborska. Laureatka literackiej Nagrody Nobla odeszła w swoim domu w Krakowie. "Umarła spokojnie, we śnie" - przekazał asystent noblistki Michał Rusinek.
 • Wisława Szymborska nie żyje
  W środę wieczorem zmarła jedna z najbardziej cenionych poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku Wisława Szymborska - poinformował asystent noblistki Michał Rusinek.