Jan T. Gross nie znieważył narodu polskiego wyrażając opinię, że Polacy będąc "słusznie dumni z oporu swojego społeczeństwa wobec nazistów", "podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców" - uznała katowicka prokuratura i umorzyła postępowanie w tej sprawie.
W Muzeum Getta Warszawskiego, które powstaje w stolicy Polski, znajdzie się także miejsce na opowieść o Polakach ratujących Żydów - zapewnił w czwartek wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. W tej sprawie przypomniał też o akcji Instytutu Pileckiego "Zawołani po imieniu".
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie w środę odnotował z niepokojem, że "odradza się" prześladowanie Żydów. "To nie jest ludzkie ani chrześcijańskie" - powiedział.
Pamięć o tej tragedii to sprawa elementarnej sprawiedliwości – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników niedzielnej uroczystości w Lesie Szpęgawskim (Pomorskie) w 80. rocznicę mordu na lokalnej ludności. W pierwszych miesiącach wojny zginęło w tym miejscu od 5 do 7 tysięcy osób.
79 lat temu, nocą z 6 na 7 lipca, podczas apelu, który Niemcy zarządzili po ujawnieniu ucieczki z KL Auschwitz więźnia Tadeusza Wiejowskiego, zmarł polski Żyd Dawid Wongczewski. Stał się pierwszą ofiarą obozu, który pochłonął życie ponad 1,1 mln osób.
79. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz przypada w piątek. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie przewieziono tam 728 mężczyzn. Polacy, dla których Niemcy utworzyli KL Auschwitz, stali się pierwszymi ofiarami obozu.
"Zawsze będę przeciw zakłamywaniu historii, niezależnie czy z powodu niezrozumienia, czy złej woli" - pisze przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder na łamach środowej "Rzeczpospolitej".
Jesteście bohaterami i to niezwykłymi, bo bez broni w ręku, którzy nie walczyli, ale pokazywali, że świat może być dobry, inny - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowej uroczystości wręczenia Orderów Odrodzenia Polski Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej.
Premier Mateusz Morawiecki złożył w niedzielę hołd Polakom ratującym Żydów podczas okupacji niemieckiej. W Sadownem na Mazowszu szef rządu wraz delegacją państwową upamiętnił rodzinę Lubkiewiczów, która pomagała ukrywającym się Żydom dostarczając im chleb.
O godz. 5 rano w niedzielę w miejscu dokonanej 75 lat temu przez Niemców zbrodni oraz na grobie rodziny Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej k. Łańcuta, na Podkarpaciu, wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma złożył kwiaty i zapalił znicze. Przypomniał, że od ubiegłego roku obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.