• Lekarz w szpitalu
  W Koninie 33-letnia pacjentka trafiła do szpitala, gdzie miała operację. Po jakimś czasie okazało się, że w brzuchu zaszyto naczynie chirurgiczne. Kobieta została ponownie operowana, jednak wkrótce po drugim zabiegu zmarła. Teraz prokuratura prowadzi postępowanie i sprawdza, co było przyczyną śmierci.
 • pacjent
  Przewlekle chorzy bardziej od śmierci boją się utraty kontroli nad własnym ciałem, a także utraty godności i człowieczeństwa – mówili eksperci na konferencji prasowej w Warszawie.
 • szpital
  Opinie biegłych w sprawach o błędy medyczne bywają nierzetelne, nawet nieprawdziwe. Często na pacjentów przerzuca się winę za to, co się stało. W takim sporze trzeba być gotowym na wszystko. O sądowych walkach pacjentów opowiada Agacie Szczepańskiej Jolanta Budzowska, radca prawny i partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy Radcowie Prawni (BFP). Od lat zajmuje się sprawami cywilnymi w zakresie problematyki praw pacjenta i dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu błędów medycznych. Nazywana „postrachem polskich szpitali”. W 2018 r. wyróżniona Złotym Paragrafem, nagrodą „Dziennika Gazety Prawnej” za „bezkompromisową walkę o prawa ofiar błędów medycznych”
 • Chory w szpitalu trzyma przycisk do wezwania pomocy
  W maju 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. W myśl ustawy każdy pacjent ma od tej pory prawo do leczenia bólu. W środowisku medycznym pojawiły się bardzo ciekawe komentarze i wnioski dotyczące m.in. przeprowadzania samych procedur i zabiegów terapeutycznych. Czy pacjenci mogą teraz oczekiwać zarówno leczenia bólu jak i bezbolesnego procesu samego leczenia?
 • Pacjent
  Kiedy pacjent może żądać odszkodowania, a kiedy zadośćuczynienia?
 • Stomatolog pokazuje pacjentce RTG zębów
  Sądy coraz częściej przyznają zadośćuczynienia za naruszenie praw pacjentów, choć nie stwierdzono błędu medycznego – powiedziała mec. Katarzyna Fortak-Karasińska podczas konferencji „Bezpieczny Szpital Przyszłości”, zorganizowanej w Warszawie.
 • Chory w szpitalu trzyma przycisk do wezwania pomocy
  Zapewnienie prawa do leczenia bólu każdemu pacjentowi, a nie tylko osobom w stanie terminalnym - to jeden z celów rządowego projektu, który w czwartek poparła sejmowa komisja zdrowia. Nowe przepisy mają też uregulować kwestię dostępu pacjentów do dokumentacji medycznej.
 • Lekarz ma problem
  Mąż Krystyny Zwierz chorował na przewlekłą białaczkę limfatyczną. Gdy zasłabł i trafił do szpitala, lekarze kazali mu czekać kilka godzin godzin na przetoczenie krwi. Niestety zabiegu nie doczekał. Po jego śmierci żona walczy o sprawiedliwość przed Trybunałem w Strasburgu.
 • Dziewczyna z kredkami
  Dzięki materiałom dydaktycznym przygotowanym m.in. przez Rzecznika Praw Pacjenta, uczniowie na lekcjach wychowawczych będą mogli dowiedzieć się, jakie prawa przysługują pacjentom w Polsce. Szkoły, które chcą edukować uczniów w tym zakresie, otrzymają także książki.
 • Lekarz
  Uregulowanie zagadnień dotyczących dostępu pacjentów do dokumentacji medycznej, ochrony zawartych w niej danych i informacji a także unormowanie możliwości sprzeciwu wobec opinii i orzeczenia lekarskiego – przewiduje projekt nowelizacji ustawy, znajdujący się w konsultacjach.