Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunja Mijatović zgłosiła krytyczne uwagi do planowanego w Polsce zaostrzenia prawa karnego. Napisała w tej sprawie do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.
Podczas piątkowych obrad doszło do burzliwej dyskusji podczas pracy nad projektem zmian Kodeksu karnego. Przewidywały one wprowadzenie zapisów o karalności stosowania tortur przez funkcjonariuszy publicznych. - Zapomnieliście, co się działo za waszych rządów, jak torturowano ludzi, jak stosowano odpowiedzialność zbiorową - mówił w Sejmie Mariusz Błaszczak z PiS. Propozycji PO bronił Andrzej Halicki, który podkreślił, że funkcjonariusze karani są tylko za przekroczenie uprawnień.
U nas namysł nad karami trwa przez lata, potem przeprowadza się nowelizację, prawo wchodzi w życie i dopiero można z niego korzystać. Cała dyskusja trwa dłużej niż życie medium, o którym mówimy - mówi w wywiadzie Kamil Mamak prawnik, autor książki „Prawo karne przyszłości”.
Straszenie posłów opozycji, że będą wykluczeni z życia publicznego i zajmie się nimi prokuratura, to "nieprawdopodobnie haniebna rzecz", ale "nie robi to na nas wrażenia pośle Kaczyński" - mówił w piątek na briefingu w Sejmie szef klubu PO Sławomir Neumann.
Rząd odchodzi od największej reformy ubiegłego roku, przygotowanej jeszcze przez poprzednią koalicję. Resort sprawiedliwości zdecydował bowiem, że nowy model procesu karnego nie wejdzie w życie. Usunięto też punkt zabraniający wykorzystywania w sprawach sądowych dowodów, zdobytych nielegalnie.
Doda zabrała się za walkę o wolność słowa. Piosenkarka, którą sąd skazał na grzywnę za obrażenie uczuć religijnych, poskarżyła się Trybunałowi Konstytucyjnemu. Teraz na jej argumenty odpowiedział prokurator generalny Andrzej Seremet.
Ziobro i Kaczyński rywalizują na zmiany w prawie. Gdy PiS odpalił bombę w postaci przywrócenia kary śmierci, Zbigniew Ziobro musiał stworzyć plan, który pokazałby, że to on jest jedynym szeryfem w tym kraju. Oto najnowszy plan Solidarnej Polski.
Rzecznik Episkopatu ostro krytykuje Jarosława Kaczyńskiego i jego najnowszy pomysł. Wzywa polityków, by przeczytali "więcej niż jedno zdanie" z Katechizmu i przestali wybiórczo cytować wypowiedzi papieży.
Katechizm Kościoła katolickiego mówi, że zanim zastosuje się karę śmierci, trzeba ocenić, czy da się ochronić życie i wzbudzić w przestępcy poprawę, stosując karę dożywocia - powiedział w poniedziałek przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik.