• Będą wyższe składki rentowe. Pracodawcy kręcą nosem
  Od jutra wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podwyższająca o 2 pkt proc. składkę rentową płaconą przez pracodawców. Rozwiązanie to krytykują pracodawcy i zapowiadają spowolnienie wzrostu płac.
 • Lider PSL Waldemar Pawlak
  PSL chce zwolnienia z płacenia w całości lub części składki rentowej pracodawców, którzy zatrudnialiby absolwentów szkół wyższych. Ludowcy nie konsultowali jeszcze pomysłu z PO, ale liczą, że uda się im przekonać koalicjanta, by był to projekt rządowy.
 • Solidarność oskarża: Rząd złamał prawo
  Przyjmując projekt ustawy okołobudżetowej rząd naruszył termin konsultacji społecznych - uważa NSZZ "Solidarność". Związek nie wykluczył w środę wystąpienia w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.
 • Nowa akcja społeczna PIP
  "Bądź pewny, silny, kompetentny" - to hasło rozpoczynającej się w poniedziałek kampanii Państwowej Inspekcji Pracy, której celem jest edukacja pracowników i pracodawców w zakresie znajomości prawa pracy i umiejętności jego wykorzystywania.
 • Jednym z przywilejów pracownika jest możliwość ubiegania się o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy
  Niecałe cztery miesiące pozostały pracownikom na złożenie wniosków o objęcie ich ruchomym czasem pracy na podstawie ustawy antykryzysowej. Muszą się z nimi śpieszyć, bo ta przestanie obowiązywać od nowego roku.
 • Zmiany wejdą w życie od nowego roku
  Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek nowelę ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zmiana ma dostosować polskie prawo do przepisów unijnych.
 • Jeśli spełnione są określone warunki, rodzice mogą korzystać z urlopu wychowawczego równocześnie
  Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Z urlopu tego może jednak skorzystać tylko do momentu ukończenia przez dziecko 4. roku życia. W czasie urlopu wychowawczego pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę. Jeśli nie chce rezygnować ze źródła dochodu, może skorzystać z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy. Kiedy pracodawca musi zgodzić się na taką zmianę warunków pracy?
 • Serwis terazpraca.pl najpierw utracił CV użytkowników, a teraz czeka go kontrola GIODO
  CV użytkowników serwisu terazpraca.pl dostały się w ręce osób niepowołanych - poinformował w środę Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Chodzi prawdopodobnie o życiorysy kilkunastu tysięcy osób. GIODO zarządził kontrolę, która ma zacząć się jeszcze w czerwcu.
 • Czy oszczędzasz w OFE, czy w ZUS, emerytury wypłaci państwo
  Nie ważne, gdzie odkładasz pieniądze, emeryturę i tak dostaniesz z ZUS. Mini Fedak wpadła na kolejny, jej zdaniem, rewelacyjny pomysł, który ma ochronić wysokość świadczeń przed sytuacją gospodarczą na świecie.
 • Bruksela przyjrzy się proponowanym przez Holandię regulacjom dotyczącym pracowników z Europy Wschodniej
  Komisja Europejska zbada budzące niepokój Polski holenderskie propozycje uregulowań prawnych dotyczących traktowania migrantów zarobkowych z unijnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod kątem zgodności z prawem UE i ewentualnej dyskryminacji.