• Jarosław Kaczyński
  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Die Zeit", że sytuacja w Polsce stanowi "fundamentalne zagrożenie dla państwa prawa". Nie wykluczył zastosowania wobec Polski artykułu 7 traktatu unijnego.
 • Piotr Szumlewicz
  Piotr Szumlewicz, socjolog, filozof, doradca OPZZ: Jednym z głównych elementów rządów PiS jest pogarda dla prawa i naginanie go dla własnych interesów. Trudno w tej sytuacji się dziwić, że sądownictwo stało się przedmiotem najbardziej brutalnych ataków ze strony obecnej władzy. Nagonki na sędziów, kwestionowanie prawomocnych wyroków, dezawuowanie całego środowiska sędziowskiego z powodu przewinień kilku sędziów – oto strategia działania autorytarnej władzy. Ale atak na sądy to również klasyczne narzędzie wykorzystywane przez populistów, którzy odwołują się do tak bardzo rozpowszechnionej u nas opinii, zgodnie z którą „sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”.
 • Jan Szyszko
  "To chyba w miarę dobre podejście posłów, którzy są niezwykle czuli na losy przyrody, jak również człowieka" - tak minister środowiska Jan Szyszko ocenił projekt PiS noweli ustawy o ochronie przyrody dot. wycinki drzew złożonym w piątek w Sejmie. Zastrzegł, że nie zapoznał się jeszcze z projektem.
 • Jarosław Kaczyński i Beata Szydło
  PiS to "piła i siekiera", która w sprawie wycinki drzew ma bardzo dużo na sumieniu - uważają politycy PO. Według nich jedyną możliwością naprawy sytuacji jest sprawne przeprowadzenie w Sejmu projektu Platformy, który zakłada m.in., że to gmina wyraża zgodę na wycinkę drzew.
 • Likwidacja PIT dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i zastąpienie go podatkiem zryczałtowanym lub formą opodatkowania zbliżoną w konstrukcji prawnej do karty podatkowej - to jeden z postulatów zespołu ekspertów z Akademii Leona Koźmińskiego, który prowadził badania nad systemem podatków dochodowych w Polsce.
 • Rządowy samolot embraer 175
  Instrukcja HEAD jest niespójna z polskim prawem. Jest w niej mowa o pierwszym wicepremierze, który nie istnieje w naszym systemie politycznym.
 • Komisja Europejska
  Wykonanie zaleceń KE oznaczałoby naruszenie przez organy państwa obowiązującej konstytucji i ustawodawstwa, strona polska nie dostrzega prawnych możliwości realizacji zaleceń - podkreślił polski rząd w swej odpowiedzi na zalecenia Komisji.
 • Komisja Europejska
  Zgodnie z zapowiedziami Polska przekazała w czwartek do Komisji Europejskiej swoją odpowiedź na zalecenia dotyczące rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego - poinformowały PAP źródła dyplomatyczne w Brukseli.
 • Farmaceuta w aptece
  Maksymalnie cztery placówki z jednym właścicielem i możliwość ich zakładania tylko przez farmaceutów. Cel – osłabienie dużych sieci na rzecz polskich przedsiębiorców.
 • Czarny protest przed siedzibą PiS
  Oto prawdy i mity dotyczące zakazu aborcji. Jakie przepisy wejdą w życie? Czy i w jaki sposób Sejm złagodzi radykalny projekt obywatelski? To pytania ważne w kontekście czarnego protestu, który odbył się wczoraj w wielu miejscach kraju.