• Sądownictwo, trzecia władza. Zdjęcie ilustracyjne.
  Prokuratura Krajowa chce uchylenia immunitetu prezesowi jednego z sądów rejonowych, który miał działać na korzyść strony procesu - poinformowała PK. Wydział Spraw Wewnętrznych PK skierował przeciw sędziemu wniosek do Sądu Dyscyplinarnego - Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
 • Były prezes Grupy Lotos - Paweł Olechnowicz doprowadzany do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku
  Zatrzymanie pod koniec stycznia na 48 godzin, na wniosek prokuratury, b. prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza było bezzasadne - uznał w czwartek Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe. Postanowienie sądu jest prawomocne.
 • Krzysztof Kwiatkowski i Jan Bury przed sądem
  We wtorek w Sądzie Okręgowym w Warszawie rozpoczęło się posiedzenie w sprawie m.in. prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego i b. szefa klubu PSL Jana Burego. Są oni oskarżeni o nadużycie władzy przy obsadzaniu stanowisk w Izbie w 2013 r. Grozi im do trzech lat więzienia.
 • Zbigniew Ziobro
  Odwołano trzech prezesów sądów z Krakowa, w tym - sądu okręgowego - oraz siedmiu zatrzymanych w poniedziałek dyrektorów sądów z okręgu krakowskiego - podało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości.
 • sędzia
  Sędzia Joanna Bitner może zrezygnować z funkcji prezesa SO w Warszawie. W ubiegłym tygodniu została powołana na to stanowisko przez ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobrę.
 • Julia Przyłębska
  Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zawiesił postępowanie wytoczone przeciwko Trybunałowi Konstytucyjnemu. Przyczyną decyzji sędziego Wojciecha Łączewskiego były wątpliwości związane z wyborem Julii Przyłębskiej na prezesa TK, która to udzieliła pełnomocnictwa do reprezentowania jej przed sądem. Zgodnie z przepisami trybunał w postępowaniu reprezentowany jest przez prezesa, który na to stanowisko jest powoływany przez prezydenta RP.
 • Trybunał Konstytucyjny
  Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia I Wydział Cywilny zawiesił postępowanie wytoczone przeciwko prezesowi Trybunału Konstytucyjnego. Powód wydaje się prozaiczny - prowadzący sprawę Wojciech Łączewski nie miał pewności co do pełnomocnictwa dla adwokata, podpisanego przez Julię Przyłębską. Ale wszystko jest efektem wątpliwości wokół sposobu jej wyboru na stanowisko prezesa TK - sprawę tę we wrześniu ma rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Pojawiły się komentarze, że sędzia Łączewski w ten sposób zakwestionował wybór Julii Przyłębskiej, jednak rzeczniczka sądu wyjaśnia: sędzia nawet się o tym nie zająknął. O co w tym wszystkim chodzi?
 • Elektrociepłownia
  Norweski TergoPower chce zainwestować w Polsce ok. 850 mln euro w budowę pięciu elektrowni lub elektrociepłowni opalanych słomą. Jednak na razie najbardziej zaawansowany projekt w Lublinie trafił decyzją sądu do inwestycyjnej zamrażarki. Inwestor zapowiada zarówno próbę rozmów z miastem, ale i dalszą walkę na drodze sądowej. Karolina Baca-Pogorzelska rozmawia z prezesem zarządu TergoPower, Oysteinem Kvarme.
 • Trybunał Konstytucyjny
  Grupa parlamentarzystów PiS wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności przepisów, na podstawie których została powołana na funkcję pierwsza prezes Sągu Najwyższego - poinformował w czwartek poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
 • Zbigniew Ziobro
  Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w jednym zgadza się z sądami: najwyższy czas ukarać zarządzających spółkami, którzy lekceważą obowiązki sprawozdawcze. Nawet dość srogo.