• Łuszczyca powoduje uporczywe swędzenie zaatakowanej chorobą skóry
  Pacjenci z łuszczycą nie tylko zmagają się z brakiem akceptacji ich choroby przez otoczenie, ale i brakiem dostępu do dermatologów oraz odpowiednich terapii. 
 • Farmaceuta w aptece
  Nowe leki dla chorych z przerostem gruczołu krokowego, a także na wirusowe zapalenie wątroby typu C znalazły się na liście leków refundowanych. Zacznie ona obowiązywać od 1 września. Minister zdrowia podpisał obwieszczenie w tej sprawie.
 • Lekarstwo
  Nowe leki stosowane w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz chłoniaków złośliwych znalazły się w projekcie listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od września. Ogółem na listę dopisano 89 leków.
 • Apteka
  Pacjenci mogą liczyć na pozytywne zmiany w majowej liście refundacyjnej - powiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, komentując projekt nowego wykazu. Znajdą się na nim m.in. dwa nowe leki dla chorych na stwardnienie rozsiane.
 • Trzustka
  Możemy mówić o postępie w leczeniu raka trzustki, choć nie jest on taki, jak byśmy oczekiwali - przyznali eksperci. Przypomnieli, że w Polsce w ramach programu lekowego wprowadzany jest do użycia nowy lek.
 • Niepełnosprawny
  Leczenie stwardnienia rozsianego jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się częścią terapii w neurologii. Istotną zmianą w leczeniu SM na świecie w 2016 roku jest zauważalna zmiana poglądów dotyczących terapii. Wyraźnie zaobserwować można rozdzielenie terapii dla chorych z agresywną postacią oraz dla chorych ze średnio aktywną postacią. Nowoczesne leki hamują proces utraty sprawności oraz spowalniają rozwój choroby dając pacjentom szansę na normalne funkcjonowanie. Jednak nie wszystkie leki są refundowane. Ekspert prof. Halina Bartosik-Psujek, neurolog, komentuje obecną sytuację chorych na stwardnienie rozsiane.
 • Lekarz
  Szerszy dostęp do leków na choroby ultrarzadkie oraz refundację szczepionek kupowanych w aptekach zakłada projekt noweli ustawy refundacyjnej. Resort zdrowia chce też promować te firmy farmaceutyczne, które wpierają polską gospodarkę.
 • Okulary
  Łatwiejsze leczenie zwyrodnienia plamki, czyli choroby AMD. W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie ruszył program lekowy, dzięki któremu będzie można pomóc tysiącom pacjentów cierpiących w Polsce na AMD. Schorzenie powoduje zmiany w siatkówce, która odpowiada za ostre i precyzyjne widzenie. Nieleczona choroba prowadzi do utraty wzroku.
 • Insulina
  Chorzy na cukrzycę będą mieli refundowaną insulinę - długodziałający analog biopodobny. Na wrześniowej liście pojawił się pierwszy lek biopodobny do leku biologicznego, który jest refundowany na rynku aptecznym od lipca 2012 roku.
 • Lekarz bada brzuch dziecka
  Dzieci chore na nieswoiste zapalenia jelita mają ograniczony dostęp do nowoczesnego leczenia biologicznego. Jest to choroba wstydliwa, charakteryzująca się biegunkami z krwią, wymagająca nawet kilkunastu wizyt dziennie w toalecie.