• Kobieta
  Menopauza występuje coraz częściej u młodych kobiet, nawet tych po dwudziestce. Jakie mogą być tego przyczyny? Czy można temu zaradzić?
 • Kobieta u dentysty
  Uderzenia gorąca, zmiany nastroju, problemy intymne - to nie jedyne, z czym muszą zmagać się kobiety w okresie menopauzy. Zachodzące w tym czasie zmiany hormonalne mogą mieć także wpływ na zdrowie zębów i dziąseł. Na jakie problemy w jamie ustnej trzeba się przygotować i jak złagodzić dolegliwości?
 • Kobieta w średnim wieku
  Uderzenia gorąca, nocne poty, drażliwość, zaburzenia snu, bóle stawów, przyrost masy ciała, obniżone libido – to najczęściej występujące objawy menopauzy. Konsekwencje zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety dojrzałej, można skutecznie minimalizować. Z okazji obchodów Światowego Dnia Menopauzy i Andropauzy zdradzamy 7 porad, jak to zrobić bez sięgania po farmaceutyki.
 • Kobieta bierze leki
  Na objawy menopauzy Polki stosują najczęściej suplementy diety - wynika z badania Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia. Tymczasem eksperci przypominają, że brakuje dowodów na ich skuteczność, a niewykluczone, że mogą wręcz szkodzić.
 • Kobieta w średnim wieku
  Aż jedna czwarta Polek w wieku menopauzalnym nie potrafi ocenić, czy ma objawy związane z menopauzą – wykazało badanie Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia. Może to świadczyć o braku wiedzy lub o wypieraniu przekwitania ze świadomości – oceniają eksperci.
 • Mężczyzna w średnim wieku
  Gorsze samopoczucie, częste wizyty u lekarza, a może miłosne podboje – mężczyzna w różny sposób manifestuje to, że przekroczył czterdziestkę. Niektórzy nazywają takie zachowanie kryzysem wieku średniego i... przechodzą nad tym do porządku dziennego. Tymczasem takie objawy mogą świadczyć o andropauzie, czyli męskim przekwitaniu.
 • Objawy menopauzy
  Każda kobieta ją przechodzi – wcześniej czy później. Menopauza, bo o nią tu chodzi, zazwyczaj związana jest z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Czy wiesz, jak się na nią przygotować?
 • Mężczyzna
  O zdradach i kupowaniu coraz szybszych samochodów przez mężczyzn zaczęliśmy mówić lekceważąco „kryzys wieku średniego”. Bagatelizujemy problem, skupiając się jedynie na jego efektach. Okazuje się, że wszystkiemu winna jest andropauza, nazywana w języku medycznym LOH (od angielskiego late-onset hypogonadism). Warto poznać jej symptomy i metody radzenia sobie z tym problemem zanim zaczniemy wybijać z głowy swojemu mężczyźnie zakup superszybkiego motoru.
 • Para seniorów
  Objawy przekwitania utrzymują się średnio 3 lata, 8 miesięcy i 20 dni. Kiedy mijają, u wielu kobiet rozpada się małżeństwo lub związek. Według brytyjskich uczonych niemałe znaczenie odgrywa tu seks, a raczej - jego brak.
 • Kobieta trzyma się za brzuch
  Wypadanie macicy to dolegliwość, która najczęściej dotyka kobiety w okresie przekwitania. Jej przyczynę stanowi nadmierne obniżenie narządów rodnych, będące konsekwencją jednego lub kilku porodów. Wyjaśniamy, co może pomóc w odpowiednio wczesnym postawieniu diagnozy, jak przebiega proces leczenia choroby oraz jakie mogą być skutki długotrwałego ignorowania problemu.