• Dr Marek Ochman podczas konferencji prasowej z okazji Dnia Transplantologa w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu
  76 przeszczepów serca przeprowadzili w 2018 roku lekarze w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Śląskie). To najwięcej w kraju i najwięcej w historii transplantologii w tej placówce, którą rozpoczął - przeszczepiając serce w 1985 roku - prof. Zbigniew Religa.
 • Chirurg szykuje się na operację
  Lekarze ze Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach zrekonstruowali twarz mężczyzny, zniekształconą w wyniku wypadku, za pomocą specjalnie przygotowanego, złożonego implantu kości twarzy. 46-letni pacjent wraca do normalnego życia.
 • Chirurdzy
  Największą barierą w transplantologii wciąż jest konieczność podawania biorcy bardzo toksycznych leków immunosupresyjnych. Tworzymy komórki chimeryczne, które mogą rozwiązać ten problem – poinformowała prof. Maria Siemionow.
 • Operacja. Chirurdzy przy stole operacyjnym
  Nowatorską, nisko inwazyjną metodę badania nerek, która pozwoli na lepszą ocenę jakości pobieranych narządów, testują naukowcy z Collegium Medicum UMK w Toruniu. Metoda może się przyczynić do zwiększenia liczby przeszczepianych nerek.
 • skalpel
  U Marka Wlazia rozpoznano bardzo rzadką wadę genetyczną powodującą uszkodzenie mięśnia sercowego. Niezbędna okazała się operacja przeszczepu serca i wątroby. Dwa zespoły specjalistów z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego na Banacha w Warszawie podjęły się tego wyzwania i uratowały życie 51-letniemu pacjentowi. Jak przebiegł przeszczep?
 • Operacja
  Jednoczesny przeszczep serca i wątroby po raz pierwszy w naszym kraju przeprowadzono w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Operowany był 51-letni pacjent z wadą genetyczną, powodująca uszkodzenie mięśnia sercowego.
 • Pacjent w szpitalu
  Co piąty polski pacjent potrzebujący przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych szpiku nie znajduje odpowiedniego pod względem genetycznym dawcy – przypomina Fundacja DKMS z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, który obchodzimy 28 maja.
 • DOKTOR KRZYSZTOF ZIMMER I PACJENT REMIGIUSZ CEDZIŁO
  Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pod kierunkiem profesora Szymona Dragana przeszczepili rzepkę u chorego, u którego w kolanie umiejscowił się guz tak zwany olbrzymiokomórkowy. Chory powrócił do zdrowia i sprawności, specjaliści pochwalili się sukcesem jednak dopiero po roku, kiedy było jasne, że pacjent został w pełni wyleczony. To pierwszy taki zabieg w Europie.
 • Chirurdzy
  Zespół lekarzy z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzili pionierską operację przeszczepu całego aparatu wyprostnego u pacjenta, który zachorował na nowotwór rzepki.
 • Prof. Adam Maciejewski: Priorytetem było uratowanie życia
  Już pięć lat minęło od pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy. Operację przeprowadził prof. Adam Maciejewski, kierownik zespołu transplantacji twarzy w Centrum Onkologii w Gliwicach.