"Nie ma prostszych nowotworów do wykrycia i zapobiegania niż nowotwory skóry" - powiedział w "Dzień Dobry TVN" prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Jak chronić się przed czerniakiem? Na czym polega badanie skóry?
Terapia celowana jest jedyną i ostatnią szansą na wydłużenie życia pacjentów z zaawansowanym płaskonabłonkowym rakiem skóry – podkreślają onkolodzy. Brak finansowania tej metody chorym w Polsce jest nieetyczny – oceniają.
Pomyślnie wypadły pierwsze badania kliniczne szczepionki przeciwnowotworowej, w której wykorzystano wynalazek polskich specjalistów – powiedział prof. Jacek Jemielity z Uniwersytetu Warszawskiego.
Samobadanie skóry nie wystarczy, by wcześnie wykryć czerniaka. Konieczne do tego jest regularne badanie skóry u dermatologa lub chirurga onkologa – podkreślali eksperci na spotkaniu prasowym w Warszawie.
Czerniak to najbardziej agresywny nowotwór skóry. Jak w przypadku każdego raka, także i tego, liczy się jak najszybsza diagnoza i zastosowanie leczenia. Zobacz, jakie są przyczyny powstania nowotworu oraz jakie daje objawy.
Nie tylko wizyty w solarium, ale i letnie słońce sprzyjają nowotworom skóry – ostrzegali onkolodzy i dermatolodzy na konferencji "Co nowego w czerniaku?".
W leczeniu zaawansowanego czerniaka przełomem okazała się nowego typu immunoterapia, która na wybranej grupie pacjentów stosowana jest również w Polsce – poinformowali eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Zwraca na to uwagę Rzecznik Praw Dziecka, który zaapelował do Ministerstwa Zdrowia o ograniczenie najmłodszym dostępu do nich. To już trzecia jego interwencja w tej sprawie.
Osoby o jasnej karnacji, rudych i blond włosach i niebieskich oczach są szczególnie narażone na raka skóry, w tym czerniaka. Sprzyja temu przebywanie na intensywnym słońcu i korzystanie z solarium. Urlopy w ciepłych krajach wyraźnie zwiększyły częstość występowania tego nowotworu u Europejczyków.