• Dermatolog ogląda skórę
  Promieniowanie ultrafioletowe jest tak samo groźne albo nawet groźniejsze niż dym tytoniowy, jeśli chodzi o wywoływanie nowotworów – ostrzega prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii w Warszawie.
 • Dermatolog bada znamię na skórze
  Ryzyko czerniaka, wyjątkowo groźnego nowotworu skóry, najbardziej zwiększają powtarzające się, krótkotrwałe ekspozycje na światło słoneczne, szczególnie oparzenia słoneczne – ostrzega dermatolog z Lublina Joanna Nowak.
 • Krem przeciwsłoneczny
  Jeszcze tylko nieco ponad miesiąc dzieli nas od upragnionego sezonu urlopowego – lato, słońce, morska bryza i wylegiwanie na słońcu. Czy powinnyśmy się bać opalania, gdy w koło słyszy się o szybszym starzeniu i nowotworach? Jak zabezpieczyć skórę przed słońcem, by jej nie uszkodzić, a czerpać przyjemność i „nałapać” witaminy D? Obalamy najpopularniejsze mity.
 • Jak opalać się zdrowo?
  Specjalna bransoletka chroni przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym ze słońca. Francuskie urządzenie to połączenie mody i elektroniki ze smartfonem.
 • Kobieta się opala
  Uczeni z University of Manchester oraz z Institute of Cancer Research zaprezentowali nowe wyniki badań, które wykazały, że kremy przeciwsłoneczne, nawet z wysokim faktorem (SPF wyższe niż 50), nie chronią wystarczająco skutecznie przed rakiem skóry.
 • Jak zdrowo się opalać?
  Promieniowanie UVA i UVB ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na skórę. Do działań pozytywnych zaliczamy syntezę witaminy D3 w skórze oraz możliwości światłolecznictwa. Natomiast skutki uboczne UVA i UVB dzielimy na natychmiastowe: oparzenia słoneczne, opalenizna, immunosupresja oraz przewlekłe - fotokancerogeneza i fotostarzenie.
 • Uwaga na słońce
  Mamy pierwszy w tym roku tak upalny i słoneczny weekend. Pogoda zachęca do spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu. Wiele osób planuje opalanie. Jednak leżenie w pełnym słońcu może się skończyć oparzeniem, a w przyszłości nowotworem skóry czyli czerniakiem - mówi profesor Piotr Rutkowski z warszawskiego Centrum Onkologii.
 • Jak zdrowo korzystać ze słońca?
  Słońce to jedno z tych dobrodziejstw natury, z których należy korzystać z umiarem. Jak zdrowo się opalać i na co zwracać szczególną uwagę podczas kąpieli słonecznych, radzi dr n. biologicznych Monika Pasikowska, ekspert marki Pharmaceris, partner kampanii społecznej „Rak. To się leczy!”.
 • Picie alkoholu zwiększa ryzyko raka skóry
  Czerniak, najgroźniejszy rak skóry, atakuje nie tylko osoby, które nadużywają kąpieli słonecznych bez odpowiedniej ochrony. Nie oszczędza także tych, którzy nie żałują sobie alkoholu – wynika z najnowszych badań.
 • Jak zdrowo się opalać?
  Długotrwale opalanie bez zabezpieczenia może być przyczyną poparzeń słonecznych, a nawet zachorowań na nowotwory skóry - alarmują lekarze.