Planowane zmiany w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie są korzystne dla pacjentów – oceniło Ministerstwo Zdrowia. Zakładają one m.in. rozszerzenie wykazu o zbiornik na insulinę do osobistej pompy insulinowej.
Chorzy na cukrzycę będą mieli refundowaną insulinę - długodziałający analog biopodobny. Na wrześniowej liście pojawił się pierwszy lek biopodobny do leku biologicznego, który jest refundowany na rynku aptecznym od lipca 2012 roku.
W projekcie nowej listy refundacyjnej nie ma nowoczesnych leków na cukrzycę, o co upominają się chorzy. Parę tygodni temu pacjenci zorganizowali pikietę przed ministerstwem zdrowia, żądając refundacji tzw. leków inkretynowych. Wczoraj opublikowano projekt wrześniowej listy.
Jak ustalił reporter Polskie Radia RDC, w resorcie zdrowia trwają prace nad dopisaniem do listy leków refundowanych tzw. "środków inkretynowych". Obecnie ich miesięczny koszt może sięgać nawet 600 zł, a prowadzone nimi leczenie jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż powszechną insuliną.
Urzędnicy resortu zdrowia obiecują, że na majowej liście refundacyjnej będą nowoczesne leki przeciwcukrzycowe, tak zwane leki inkretynowe. Obniżają one skutecznie poziom cukru i pozwalają zmniejszyć masę ciała. O ich refundację zabiegają chorzy i lekarze specjaliści od wielu lat.
Eksperci chwalą ministerstwo zdrowia, bo na tę chwilę chorzy na cukrzycę czekali kilka lat. Analogi insulin długo
działających zostały wpisane na wrześniową listę refundacyjną i
najbardziej potrzebujący pacjenci będą mogli kupić je ze zniżką.
Nowa insulina długo działająca będzie refundowana większej grupie chorych. Chorzy na cukrzycę typu drugiego od dawna na to czekali. Od 1 września kolejna zmiana listy leków refundowanych.
Chorzy na cukrzycę wciąż mają ograniczony dostęp do nowoczesnych terapii. Mimo apeli diabetologów, na nowej - obowiązującej od lipca liście leków refundowanych nie znalazły się leki inkretynowe stosowane w leczeniu cukrzycy typu drugiego.
500 milionów złotych zaoszczędził na cukrzykach Narodowy Fundusz Zdrowia po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej. Jest to jedna czwarta wszystkich oszczędności, które uzyskano po zmianach od początku ubiegłego roku. Takie wyliczenia przedstawiła w Warszawie firma Sequence HC Partners analizująca rynek farmaceutyczny.