• Lek na neutropenię wejdzie na listę refundacyjną?
  Lek ten jest stosowany przy chemioterapii, ale refundacja nie obejmuje wszystkich pacjentów chorych na nowotwory. Dlatego Rada Przejrzystości na nadzwyczajnym posiedzeniu zarekomendowała rozszerzenie refundacji leku na neutropenię poza wskazania zawarte w zarejestrowanej Charakterystyce Produktu Leczniczego.
 • Szykuje się kolejny protest lekarzy
  Wydawało się, że bunt przeciw nowej ustawie refundacyjnej już wygasł. Nic bardziej błędnego. Konflikt tli się i lada moment wybuchnie z jeszcze większą siłą. Już jutro lekarze będą głosować nad zorganizowaniem nowego protestu.
 • Marcin Piasecki
  P od pewnymi względami nowa ustawa refundacyjna jest ustawą fascynującą. Żeby było jasne: piszę to z ironią i drwiną – pewnie jak duża część czytelników uważam te przepisy za spore nieszczęście, tryb wprowadzenia ich w życie za skandaliczny, komunikację ze społeczeństwem za grube nieporozumienie, a upór rządu i polityków partii rządzącej, żeby poeksperymentować na żywym organizmie pacjentów, lekarzy, aptekarzy i kilku jeszcze grup – za niezrozumiały.
 • Leki z importu, w szarym opakowaniu są tańsze
  Sposobem na zakup leku w niższej cenie jest sprowadzenie go z zagranicy. Dzięki temu pacjent kupuje lek tożsamy z dostępnym na polskim rynku, ale od 10 do 25 proc. taniej.
 • Jeżeli pacjent nie otrzyma recepty na lek ze zniżką, może się ubiegać o odszkodowanie od lekarza
  W wyniku kłótni lekarzy z Ministerstwem Zdrowia i buntu aptek najbardziej poszkodowani będą pacjenci. To im właśnie grozi, że w aptece będą musieli zapłacić za cały lek i nie uzyskają refundacji. W takiej sytuacji można dochodzić swoich praw w sądzie.
 • Chorzy na cystynozę czekają na lek
  Chorzy na cystynozę od czterech lat nie mogą doczekać się refundacji niezbędnych do życia leków. Roczna kuracja wszystkich chorych w Polsce to ok. 250 tys. zł. Koszty jej zaniechania są wielokrotnie większe - informuje "Dziennik Polski".