• Starsza kobieta bierze leki
  Od roku osoby po 75. roku życia mają prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na liście ogłoszonej przez Ministra Zdrowia. Od września do końca lipca z programu skorzystało prawie 2,2 mln pacjentów, którzy otrzymali 35,6 mln opakowań leków. W 2017 r. program ma kosztować 564 mln zł.
 • Lekarstwo
  Od pierwszego stycznia obowiązywać będzie nowy wykaz leków refundowanych; na liście znalazły się m.in. 84 nowe produkty lecznicze, stosowane np. w przypadku idiopatycznego włóknienia płuc (IPF).
 • Lekarstwa
  Tylko we wrześniu - pierwszym miesiącu obowiązywania programu bezpłatnych leków dla osób, które skończyły 75 lat - skorzystało z niego 27 tys. seniorów; w ramach programu wydano ponad 2,7 mln opakowań bezpłatnych leków - mówił w Sejmie wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.
 • Kobieta bierze leki
  Raz na zawsze kończymy z tym, że pacjent senior odchodzi z apteki, nie wykupując leków, bo go nie stać - podkreślił w piątek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, mówiąc o wprowadzeniu programu leków dla seniorów. Zapewnił, że lista bezpłatnych leków będzie rozszerzana.
 • Starszy mężczyzna bierze leki
  Recepta na bezpłatne leki będzie mogła być wystawiona najwcześniej w dniu 75. urodzin pacjenta i nie będą jej mogli wypisywać m.in. lekarze w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - przypomina resort zdrowia w specjalnym komunikacie.
 • Apteka
  Pacjenci mają problemy, żeby kupić preparaty stosowane w chorobach przewlekłych - astmie, cukrzycy, nowotworach czy chorobach serca.
 • Leki
  Mamy najtańsze leki w Unii Europejskiej, ale polscy pacjenci dopłacają do medykamentów najwięcej w Europie. Z analizy firmy IMS Health wynika, że dopłaty przekraczają 40 procent.
 • Lekarze często przepisują leki refundowane na 100 procent
  W resorcie zdrowia odbyło się spotkanie dotyczące przepisywania leków refundowanych. Lekarze przepisują na sto procent leki, które są na liście refundacyjnej, bo nie chcą ryzykować płacenia kar. Według wyliczeń ekspertów, Narodowy Fundusz Zdrowia zaoszczędził w ubiegłym roku na lekach dwa miliardy złotych.
 • Kupujemy więcej pełnopłatnych leków
  Udało się zrealizować cele ustawy refundacyjnej, ceny leków zostały obniżone, zwiększyła się ich dostępność - ocenił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. Przeciwne opinie wyrażali natomiast eksperci.
 • Lekarze wolą wypisać receptę na lek poza listy refundacyjnej
  79 proc. medyków posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia przepisuje pacjentom leki pełnopłatne zamiast refundowanych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez wydawcę specjalistycznego serwisu "Medycyna Praktyczna" na 1003 polskich lekarzach.