• Rośnie wartość sprzedaży leków na receptę
  Rośnie wartość sprzedaży leków na receptę. Choć pacjenci wciąż kupują ich mniej niż dwa lata temu (o 3 proc.), przed wprowadzeniem ustawy refundacyjnej, w porównaniu z zeszłym rokiem wartość sprzedaży takich preparatów wzrosła o blisko 13 proc. – wynika z analiz IMS Health.
 • Lekarz wypisujący receptę
  Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy chce, aby Rzecznik Praw Pacjenta przyjrzał się zapisom w projekcie umowy upoważniającej do wypisywania recept refundowanych. Zdaniem lekarzy, są one "bezprawne i niesprawiedliwe".
 • Protest aptekarzy bez zamykania aptek. Dokładnie sprawdzą recepty
  Aptekarze zmieniają formę protestu - w trosce o dobro pacjenta nie będą już zamykali aptek między godz. 13. a 14. Będą jednak rygorystycznie sprawdzać poprawność recept.
 • OZZL: Trudności pacjentów z refundacją leków nie wynikały z protestu
  Trudności pacjentów w dostępie do leków refundowanych nie wynikały z protestu lekarzy - oświadczył OZZL, odnosząc się do działań podjętych przez rzecznik praw pacjenta. Rzecznik wszczęła postępowanie związane z naruszeniem praw pacjentów.
 • Rzecznik Praw Pacjenta grozi lekarzom karami
  Rzecznik praw pacjenta Barbara Kozłowska poinformowała, że właśnie rozpoczyna postępowanie wyjaśniające wobec 91 placówek medycznych. Dotyczy ono sygnałów związanych z protestem pieczątkowym lekarzy.
 • Sikora: FUrzędnicy nie muszą być fajni, ale skuteczni
  Rzecznik praw pacjenta włącza się w spór w sprawie refundacji leków. Tyle że czyni to za późno. Robi to w momencie, kiedy chaos informacyjny osiąga apogeum.
 • Ministerstwo zdrowia i NFZ przekonują: Realizujcie recepty
  Wiceminister zdrowia i szef NFZ stają po stronie pacjentów. Recepty, które nie zawierają określonego poziomu refundacji, mają być realizowane zgodnie z uprawnieniami przysługującymi pacjentom - oświadczył wiceminister zdrowia Marek Haber. Wtóruje mu prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.
 • Zarząd OZZL rekomenduje, by nie określać na receptach uprawnień pacjentów do refundacji leków
  Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), wbrew postanowieniu Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), rekomenduje, by nie określać na receptach uprawnień pacjentów do refundacji leków.
 • Tylko NFZ będzie decydował o refundacji leków
  Od przyszłego roku, lekarze nie będą mogli wypisywać recept z zaznaczeniem leków refundowanych - taką decyzję podjęła Naczelna Rada Lekarska. Nowe przepisy uniemożliwią wypisywanie nieuprawnionych recept. O refundacji decydować będzie administracja NFZ.