• Lekarz
  Szerszy dostęp do leków na choroby ultrarzadkie oraz refundację szczepionek kupowanych w aptekach zakłada projekt noweli ustawy refundacyjnej. Resort zdrowia chce też promować te firmy farmaceutyczne, które wpierają polską gospodarkę.
 • Antybiotyk
  Firmy farmaceutyczne będą miały możliwość zmniejszania dopłaty pacjenta do niektórych leków refundowanych - poinformował PAP wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Chodzi o leki, które będą objęte nowym, 15-procentowym poziomem odpłatności. Resort chce też promować firmy inwestujące w Polsce.
 • Kupujemy więcej pełnopłatnych leków
  Udało się zrealizować cele ustawy refundacyjnej, ceny leków zostały obniżone, zwiększyła się ich dostępność - ocenił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. Przeciwne opinie wyrażali natomiast eksperci.
 • Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia 2012 roku
  Po wejściu w życie ustawy refundacyjnej sprzedaż leków spadła o 12 proc.; sztywne ceny leków refundowanych nie działają na korzyść pacjentów - mówili w piątek eksperci rynku zdrowia na konferencji "Leki 2012. Refundacja i programy lekowe".
 • Od 1 lipca dotychczasowe programy terapeutyczne przekstałcą się w lekowe
  Wejście w życie 1 lipca programów lekowych spowoduje przerwę w leczeniu niektórych pacjentów, może ograniczyć nawet o połowę środki na chemioterapię niestandardową, a szpitale obarczy dodatkową biurokracją - ocenili w rozmowie z PAP eksperci ochrony zdrowia.
 • Kontraktowanie programów lekowych przebiega bez zakłóceń?
  Z raportów z oddziałów wojewódzkich NFZ, które wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia wynika, że kontraktowanie programów lekowych, które zaczną obowiązywać od 1 lipca, przebiega bez zakłóceń - dowiedziała się PAP w MZ.
 • Według ekspertów ustawa refundacyjna ma wiele wad
  Ustawa refundacyjna uderza w pacjentów i wprowadza chaos na rynku leków - oceniają eksperci w raporcie "Do trzech razy sztuka - Ustawa Refundacyjna po publikacji trzech pierwszych wykazów". Wyliczają w nim 10 najważniejszych niedoskonałości nowych przepisów.
 • Nie wolno przepisywać każdego antybiotyku podczas zwykłej wizyty u lekarza
  Pacjentom ograniczono dostęp do refundowanych antybiotyków - alarmują lekarze rodzinni.
 • Zgodnie z przepisami ustawy refundacyjnej od 1 lipca programy terapeutyczne mają być zastąpione programami lekowymi
  Pacjenci chorzy na nowotwory i choroby rzadkie nie stracą dostępu do leczenia w ramach programów lekowych - zapewnia ministerstwo zdrowia.
 • Leki
  Na nowej liście refundacyjnej znalazły się m.in. dodatkowe leki stosowane w terapii cukrzycy, nowotworów, astmy oraz jaskry. Obniżki cen dotyczą m.in. medykamentów przeciwpadaczkowych i przeciwdepresyjnych.