• Mózg
  Mowa chorych na alzheimera różni się mowy osób zdrowych - przekonują polscy naukowcy i prezentują nowe, proste badanie.
 • Ręka w gipsie? Mózg się zmieni
  Unieruchomienie ręki, którą na co dzień chętniej i częściej się posługujemy, sprawia dużo problemów. To również nie lada wyzwanie dla mózgu. Wystarczy kilkanaście dni z zagipsowaną ręką, by zmieniła się anatomia mózgu.
 • Specjalny program komputerowy pomoże pacjentom po udarze mózgu w domowej rehabilitacji
  Rewolucja w opiece nad ciężko chorymi pacjentami po udarze mózgu. Będą oni mogli być rehabilitowani w domu za pośrednictwem komputera.
 • Robot pomoże pacjentom stanąć na nogi
  Nadzieja dla chorych po ciężkich udarach, którzy mają problemy w dochodzeniu do pełnej sprawności. Bo jeśli mowa o chodzeniu, to naukowcy pochwalili się mechanicznymi nogami, które pomogą chorym stanąć na ich własne nogi.
 • Toksyna botulinowa stanie się dostępna dla chorych po udarze, gdy tylko nastąpi nowelizacja koszyka świadczeń rehabilitacyjnych
  Osoby po udarze nie mają dostępu do skutecznej terapii spastyczności, tj. wzmożonego napięcia mięśniowego, choć program terapeutyczny dla tej grupy chorych otrzymał pozytywną rekomendacją Agencji Oceny Technologii Medycznych już w 2009 r. - alarmują eksperci.
 • Jak minimalizować skutki udaru? Odpowiednią rehabilitacją
  Większość skutków udaru można zmniejszyć, jeżeli chory wcześnie trafi do szpitala, a następnie podejmie rehabilitację - mówili eksperci podczas konferencji "Życie po udarze bez niepełnosprawności".