Niemcy próbują wbić klin między Polskę i Grecję, chcą rozbić naszą solidarność - tak raport prawników Bundestagu ws. niemieckich reparacji wojennych ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk (PiS).
Ekspertyza Bundestagu kwestionuje stanowisko rządu kanclerz Angeli Merkel w sprawie reparacji dla Grecji za zniszczenia spowodowane przez Niemcy podczas drugiej wojny światowej. RFN uważa sprawę za zamkniętą.
Im głębsza integracja w Unii, tym mocniej czuć w powietrzu zapach
przeszłości podszyty chęcią rewanżu za wszelkie prawdziwe lub
wyimaginowane krzywdy. Jego natężenie wzrosło w tym tygodniu, gdy
ambasador Grecji w Berlinie przesłał niemieckiemu MSZ notę, jaka jeszcze
dziesięć lat temu wydawałby się nie do pomyślenia.
Niemcy uważają sprawę reparacji za zniszczenia spowodowane podczas drugiej wojny światowej za zamkniętą - oświadczyło w środę MSZ w Berlinie w reakcji na oficjalne pismo w tej sprawie, jakie we wtorek resort otrzymał od rządu Grecji.
Sejmowy raport z wyliczoną kwotą roszczeń jest gotowy. Niemcy mówią o prowokacji. Łatwiej będzie o zwrot mienia Polonii skonfiskowanego w latach 1938–40.
Gdyby nie II wojna światowa, potencjał gospodarczy Polski byłby porównywalny do Hiszpanii, wyższy byłby też poziom życia Polaków; lata po 1938 roku byłyby najprawdopodobniej okresem szybkiego wzrostu - wynika z analizy przedstawionej przez dr Pawła Pońsko z SGH na posiedzeniu zespołu ds. reparacji.
Kolejny poszkodowany w czasie wojny przez III Rzeszę złoży przed polskim sądem pozew przeciwko państwu niemieckiemu. Szanse na rozwiązanie tej kwestii są jednak niewielkie.
Rząd Grecji zastrzega sobie prawo do występowania wobec władz Niemiec z żądaniami reparacji za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej - podkreślił w poniedziałek grecki premier Aleksis Cipras.
W kwestii szacowania strat poniesionych przez Warszawę w wyniku dzikiej reprywatyzacji komisja Patryka Jakiego powinna oddać głos biegłym rzeczoznawcom
Przygotowuję pismo do prezes niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH) Bettiny Limperg, w którym zapytam, czy jej obrona Małgorzaty Gersdorf nie ma związku ze stosunkiem Niemiec do kwestii reparacji dla Polski - powiedział w poniedziałek PAP poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).