• Zniszczona Warszawa
  Polska otrzymała od Niemiec ok. 1,6 mld euro, czyli jedną szóstą odszkodowań dla ofiar narodowego socjalizmu - pisze "Der Spiegel". Tygodnik przypomina, iż premier Mateusz Morawiecki mówił, że Polska uzyskała 1 proc. kwoty przyznanej krajom Zachodu i Izraelowi.
 • Arkadiusz Mularczyk
  Zleciłem przygotowanie pięciu, kolejnych ekspertyz dot. strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej - powiedział PAP poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS). Dodał, że ich celem będzie m.in. oszacowanie strat ludzkich i materialnych oraz utraconego przez Polskę potencjału demograficznego.
 • Grupa rekonstrukcyjna. Niemieccy żołnierze z czasów II wojny światowej
  Opracowanie Biura Analiz Sejmowych nie pokazuje, jak uzyskać odszkodowanie za straty poniesione podczas II wojny światowej. Informacje w nim zawarte są niekompletne. Jeśli jakość zabiegów dyplomatycznych o pieniądze od RFN będzie podobna, nie ugramy wiele
 • Niemiecka i polska flaga
  Jeśli ktoś wierzy w to, że to prawo kształtuje politykę, a nie polityka prawo, to sprawa reparacji jest kolejnym przykładem na to, że jest odwrotnie - mówi PAP politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Chwedoruk.
 • Jan Wróbel
  Niedawno Piotr Gontarczyk ujawnił w „Do Rzeczy” kolejną odsłonę działań młodego Wojciecha Jaruzelskiego, zaangażowanego w represjonowanie antykomunistycznej partyzantki. Czy ofiary tamtych represji – a raczej ich dzieci – mogłyby się dzisiaj domagać finansowego zadośćuczynienia od państwa czy też od wojska za tamte krzywdy? Niejedno dzieciństwo zostało zniszczone na skutek tortur, więzienia, śmierci taty czy dziadka (mamy lub babci)...
 • Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk
  Niemcy mają złe relacje z USA, Turcją, Wielką Brytanią i Grecją. Czy chcą jeszcze obrazić Polskę, twierdząc, że nic jej się nie należy za II wojnę światową? - napisał w środę na Twitterze poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
 • Dariusz Rosati
  Podczas Kongresu Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński poruszył temat reparacji wojennych. O tym co sądzi o tym pomyśle Dariusz Rosati możemy przeczytać w dzisiejszym "Super Expressie".
 • Jarosław Kaczyński podczas kongresu w Przysusze
  "W PiS panuje samozadowolenie i nawet się temu nie dziwię, gdyż sporo rzeczy im się udało jeśli chodzi o notowania w sondażach czy stan budżetu. Natomiast niewygodne sprawy są spychane. Najlepiej pokazuje to potraktowanie Trybunału Konstytucyjnego. Prezes powiedział, że został on naprawiony i działa znakomicie. W ogóle nie przyjmuje do wiadomości, że według jednej trzeciej Polaków Trybunału Konstytucyjnego już nie ma. Kongres służył umocnieniu się w poczuciu, że PiS ma rację" - mówi prof. Antoni Dudek w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".
 • Chłopiec na gruzach domu w Warszawie zbombardowanego we wrześniu 1939 roku przez Niemców
  Polska nie zarejestrowała w ONZ zrzeczenia się odszkodowań od Niemiec – przekonuje Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, publicysta i ekspert do spraw międzynarodowych, który przeprowadził własne śledztwo na ten temat. Precyzyjnie oblicza, ile Polsce powinni zapłacić Niemcy za straty spowodowane II wojną światową.