• Dmitrij Miedwiediew
  Rosja wprowadzi zakaz eksportu ropy i produktów naftowych na Ukrainę oraz rozszerzy embargo na dostawy z Ukrainy do Rosji niektórych produktów - powiadomił w czwartek rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew. Embargo - jak wyjaśnił - jest odpowiedzią na nieprzyjazne działania Ukrainy.
 • Władimir Putin
  Prezydent Rosji oświadczył, że jego kraj pokonał trudności spowodowane przez nałożone przez Zachód sankcje. Zapewne ktoś oczekiwał w Rosji zapaści, ale tak się nie stało - mówił Władimir Putin w Sankt Petersburgu.
 • Rosyjski rubel
  Sankcje nałożone przez państwa Zachodu na Rosję odnoszą skutek. Zdaniem jednego z autorów raportu "Sankcje i Rosja" wydanego przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Jarosława Ćwieka-Karpowicza efektywność sankcji nałożonych na Rosję należy oceniać w dwóch obszarach.
 • Ruble
  Rubel, czyli rosyjska waluta spadła najniżej w historii swoich notowań. Za jednego dolara trzeba zapłacić ponad 40 rubli, a za jedno euro - ponad 50 rubli.
 • Port naftowy, zdjęcie ilustracyjne
  Sukces Rosji w poszukiwaniach ropy naftowej w Arktyce. Państwowy koncern Rosnieft wspólnie z ExxonMobil odkryły surowiec w odwiercie Uniwersiteckaja-1 na Morzu Karskim. Dalsze prace dwóch petrochemicznych gigantów mogą pokrzyżować jednak zachodnie sankcje, które obejmą między innymi Rosnieft i jego szefa - Igora Sieczina.
 • Platforma wiertnicza u wybrzeży Norwegii
  Rosja może zmienić kierunki przesyłu ropy naftowej w przypadku zamknięcia dla tego tranzytu terytorium Ukrainy. Jednak państwa Unii Europejskiej kupujące rosyjski surowiec, muszą się liczyć z poważnymi zakłóceniami i niedoborami.
 • Pole naftowe
  Unia Europejska zdecydowała o wprowadzeniu embarga na import ropy naftowej z Iranu. Ale myliłby się ten, kto sądzi, że sankcje najmocniej dotkną władze w Teheranie. Cienko zaśpiewają też same kraje Wspólnoty.
 • Unia zdecydowała o nałożeniu embarga na irańską ropę
  Od 1 lipca żadne z państw Unii Europejskiej nie będzie mogło korzystać z irańskiej ropy, a już teraz kraje nie będą mogły zawierać z Teheranem nowych umów paliwowych. To efekt porozumienia ambasadorów państw Unii w sprawie wprowadzenia stopniowego embarga na tamtejszą ropę.
 • Ropa zastraszająco droga
  Od początku roku paliwa drożeją w zastraszającym tempie. Na stacjach benzynowych ceny ropy przekroczyły 6 złotych. Analitycy straszą, że to nie koniec podwyżek.