• Według definicji skrajne ubóstwo oznacza niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb, jak wyżywienie, odzież i opłaty za bieżące rachunki. Osoby zagrożone skrajnym ubóstwem nie mogą normalnie funkcjonować, dzieci w takich rodzinach są często niedożywione i przez to nie mogą się skutecznie uczyć, co pogarsza ich szanse na awans zawodowy i społeczny. GUS opublikował niedawno raport o ubóstwie w Polsce. Warto zapoznać się z głównymi wnioskami tego raportu, które pokazują, że szeroko rozumiana polityka społeczna w Polsce wymaga radykalnych zmian oraz że stereotypy ubóstwa w Polsce są w dużym stopniu nieprawdziwe.
 • Demograficzna sytuacja Polski jest dramatyczna, a będzie jeszcze gorsza ok. 2020 r., kiedy pokolenie wyżu powojennego zacznie odchodzić na emerytury - ostrzegał ekonomista, prof. Krzysztof Rybiński podczas konferencji "Bariery ograniczające dzietność w Polsce", zorganizowanej w Senacie.
 • Krzysztof Rybiński
  Gdy parę dni temu parkowałem w centrum Warszawy, zobaczyłem nowy parkomat. Próbowałem zapłacić, wciskając monetę w otwór, ale parkomat odmawiał przyjęcia jej. W końcu dostrzegłem że coś się wyświetliło na ekranie. „Wprowadź numer rejestracyjny samochodu” – odczytałem i ze zdziwienia mnie zatkało - pisze Krzysztof Rybiński, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.
 • Marek Belka
  Jarosław Kaczyński zapowiada, że wkrótce przedstawi kandydata na premiera, który mógłby zająć się wprowadzeniem reform w Polsce. To ma być osoba, którą zaakceptują wszystkie partie - zarówno koalicja, jak i opozycja. Czy jest wśród wybitnych ekonomistów zaproszonych na konferencję PiS dotyczącą propozycji zmian w kraju? Kogo z nich obstawiacie?
 • Pieniądze
  Były wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński o wtorkowych danych GUS, z których wynika, że w czerwcu w przedsiębiorstwach w było zatrudnionych 5 mln 531,4 tys. osób, czyli o 0,1 proc. więcej niż przed rokiem, a przeciętne wynagrodzenie brutto wynosiło 3,75 tys. zł, czyli wzrosło o 4,3 proc. w ujęciu rocznym, a liczone miesiąc do miesiąca - o 3,8 proc.:
 • Pusty portfel - zdjęcie ilustracyjne
  Były wiceprezes NBP prof. Krzysztof Rybiński o środowych danych GUS, według których stopa bezrobocia w marcu tego roku wyniosła 13,3 proc. wobec 13,5 proc. w lutym:
 • Krzysztof Rybiński
  Tydzień temu jadłem kolację w towarzystwie prezesa potężnego europejskiego koncernu, którego produkty każdy z nas ma w swoim domu. Rozmowa dotyczyła perspektyw gospodarczych Europy i naszego regionu. Gdy przedstawiłem, w jaki sposób próbuje się w strefie euro „zadrukować” problem kryzysu zadłużenia, prezes zaproponował, że opowie krótką historię.
 • Były wiceprezes NBP ostrzega: Polska zapłaci za obniżki ratingów
  Profesor Krzysztof Rybiński nie ma złudzeń. Ostatnia decyzja agencji ratingowej S&P mocno uderzy w Polskę. Choć nasz rating został bez zmian, to złoty i giełda mocno ucierpią na ciosach wymierzonych w inne państwa.
 • Rybiński: Kto w Polsce pracuje? Ciekawe wnioski z nudnych raportów
  Od czasu do czasu warto sobie wejść na stronę www.stat.gov.pl, czyli odwiedzić internetowo Główny Urząd Statystyczny, by pooglądać ostatnie dane. Co prawda media komentują wiele raportów o gospodarce, ale najczęściej podają jedną liczbę, a komentarz żyje jeden dzień. Tymczasem dzieje się wiele ciekawych lub niepokojących rzeczy, o których warto pamiętać.
 • Rybiński krytykuje pożyczkę dla MFW
  "W połowie przyszłego roku skończy się koniunktura. Kryzys zbliża się nieuchronnie" - wieszczy naczelny krytyk poczynań rządu Krzysztof Rybiński. Były wiceprezes NBP ostrzega przed pożyczaniem pieniędzy Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Jego zdaniem, ten mechanizm przypomina pranie przez mafię brudnych pieniędzy.