Sędziowie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy wrócili do orzekania po decyzji TSUE i nowelizacji ustawy o SN, mają 14 dni na zwrot świadczeń pobranych w związku z przejściem w stan spoczynku. W piątek weszło w życie rozporządzenie w tej sprawie.
Nikt nie ma całościowej wizji nowego prawa. W dużej mierze to my, ludzie w togach, jesteśmy temu winni - z sędzią Anetą Łazarską rozmawia Piotr Szymaniak.
Nasz rząd przywraca Polakom godność i szansę na lepsze życie; chcemy też przywrócić ludziom sądownictwo i sprawić, aby sądy służyły Polakom - powiedział w sobotę na konwencji PiS minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
"Publiczne używanie przez sędziego symboli i grafik kojarzących się m.in. z organizacjami prowadzącymi działalność polityczną może podważać zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego" - głosi uchwała Krajowej Rady Sądownictwa.
Kim jest Małgorzata Gersdorf? - Uważam, że nie jest pierwszym prezesem Sądu Najwyższego. Jeżeli prezydent podpisze ustawę, to się zmieni - tłumaczył w rozmowie z RMF FM Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Skomentował też ostatnie prace Sejmu i Senatu nad nowelizacją ustawy o SN.
Celem realizowanej w Polsce reformy jest przywrócenie poczucia sprawiedliwości i doprowadzenie do tego, by wyroki w sądach wydawali uczciwi i cieszący się autorytetem sędziowie - przekonuje sekretarz premiera Andrzej Pawluszek na łamach holenderskiego dziennika "De Volkskrant".
Na środowym spotkaniu ambasadorów krajów UE w Brukseli zdecydowano, że temat praworządności w Polsce i na Węgrzech pojawi się na spotkaniu unijnych ministrów do spraw europejskich, które zaplanowano na 12 listopada - poinformowały PAP źródła dyplomatyczne w Brukseli.
Jest zastanawiające, dlaczego decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE dot. ustawy o Sądzie Najwyższym dostarczono w trybie zastępczym. TSUE zachował się trochę jak komornik - chciał mieć gwarancję, że postanowienie dotrze w piątek - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans krytykuje kontynuowanie przez rząd Polski zmian w Sądzie Najwyższym. Jak mówił we wtorek w Luksemburgu przed posiedzeniem unijnych ministrów ds. europejskich, takie postępowanie go martwi.