• Konferencja "Granice niezawisłości sędziów i niezależności sądów?"
  Sędziowie są zaniepokojeni możliwością zmian w sądownictwie. Uczestnicy odbywającej się w Warszawie konferencji "Granice niezawisłości sędziów i niezależności sądów?" uważają, że kierunek zmian zapowiadanych przez władzę wykonawczą może zagrażać niezawisłości sędziowskiej. Przedstawiciel rządu odpowiadał na to, że konieczne są mechanizmy kontrolne gwarantujące równowagę między władzą sądowniczą a wykonawczą.
 • "Nieraz słyszałam, że dla mojego dobra powinnam się ukorzyć. Że i tak mam szczęście, iż jestem, gdzie jestem, bo mam złe pochodzenie. Sama wiedza i wykształcenie to za mało". Oto historia Anny, która postanowiła zostać sędzią, ale sądownictwo chciało inaczej.
 • Skarb Państwa płaci oszkodowania za przewlekłe procesy
  Skarżenie się na przewlekłość postępowań zaczyna przynosić rezultaty. W ubiegłym roku Skarb Państwa musiał wypłacić odszkodowania ponad 1,7 tys. obywateli.
 • Trudno sobie wyobrazić coś bardziej sprzecznego ze statusem sędziego i w ogóle z zasadą odrębności władzy sądowniczej od pozostałych władz, jak praca sędziego w ministerstwie, czyli pod kontrolą polityków.
 • Sędziowie sądów powszechnych, by pozostać w zgodzie z zasadą niezawisłości, muszą się wykazać odwagą cywilną - uważa pierwszy prezes Sądu Najwyższego. Stanisław Dąbrowski w rozmowie z "Super Expressem" naszkicował niewesoły obraz polskiego wymiaru sprawiedliwości.
 • Sąd dyscyplinarny zgodził się na aresztowanie b. sędziego
  Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku (Pomorskie) zgodził się na aresztowanie sędziego w stanie spoczynku Marka W., oskarżonego o płatną protekcję - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik SA sędzia Roman Kowalkowski.