• Onkolog i genetyk prof. Jan Lubiński
  Do rozwoju nowotworów przyczyniają się dwa czynniki: silne uwarunkowania genetyczne i środowisko. Czynniki środowiskowe mogą wstrzymywać, opóźniać lub przyspieszać procesy genetyczne – przekonuje w rozmowie z Oriną Krajewską prof. dr hab. Jan Lubiński, onkolog i genetyk. Jak dodaje specjalista, jednym z niebezpiecznych czynników jest doustna antykoncepcja.
 • Krewetki
  Jest kilka rodzajów krewetek. Różnią się one barwą: szare, różowe i czerwone oraz wielkością: krewetki koktajlowe i tygrysie. Krewetki są doskonałym źródłem wartościowego i łatwo przyswajalnego białka. 100 g krewetek to zaledwie 18 g białka. Jednocześnie mają niską zawartość tłuszczu i są lekkostrawne. 100 gram to tylko 86 kcal. Skorupiaki zawierają witaminy z grupy B. Znajdziemy w nich również jod, wapń, selen, fluor.
 • Badanie poziomu selenu
  Jakie produkty należy wprowadzić do codziennej diety, aby zwiększyć poziom tego mikroelementu w organizmie? Przy jakich chorobach powinniśmy szczególnie badać jego poziom?
 • Pieczarki
  Pieczarki są dostępne przez cały rok, dzięki czemu ich dobrodziejstwo mamy na wyciągnięcie ręki. Grzyby bogate są w minerały, takie jak: potas, fosfor, miedź i selen, magnez, żelazo oraz cynk. 100 g pieczarek to zaledwie 20 kalorii. Regularne spożywanie tych grzybów znacznie poprawia pamięć i zdolność skupiania się. Dlaczego jeszcze warto je jeść?
 • Dynia
  Dynia może być wspaniałym, niskokalorycznym uzupełnieniem naszej codziennej diety.
 • Prof. Jan Lubiński
  Optymalne stężenie selenu, żelaza czy cynku może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka – wynika z prac prowadzonych na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. W sierpniu lekarze zakończyli kolejny etap badań nad poziomem mikro- oraz makroelementów i zależnym od nich ryzykiem wystąpienia choroby nowotworowej.
 • Witamina E zwiększa ryzyko raka?
  Uwaga! Naukowcy ostrzegają mężczyzn - zażywanie suplementów z selenem i witaminą E wcale nie musi chronić przed rakiem prostaty. Co więcej, może zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu.
 • Dwie porcje ryb w tygodniu chronią serce
  Uczeni wzięli po lupę ryby. Dowodzą, że dieta zawierająca ryby dobrze wpływa nie tylko na pracę mózgu i odporność, ale również poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Dają konkretne zalecenia – jakie ryby jeść, jak często i w jakich ilościach.
 • Ziemniak nie tuczy, lecz dba o zdrowie
  Jest bardziej wartościowy niż banany, brokuły, orzechy czy awokado. Naukowcy przekonują, że to popularne, ale zniesławione warzywo, ma wiele prozdrowotnych właściwości.
 • Preparaty witaminowe zamiast pomóc, mogą zaszkodzić
  Preparaty multiwitaminowe popularne są zwłaszcza teraz, gdy sezon przeziębień w pełni. Eksperci jednak ostrzegają, że łykanie witaminowych suplementów diety może wcale nie poprawić zdrowia, a nawet silnie mu zagrozić.