• Uszkodzenia komórek nerwowych w mózgu
  21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Na całym świecie z tą przypadłością zmaga się coraz więcej osób. W naszym kraju na chorobę Alzheimera choruje około 350 tysięcy ludzi. Jakie są pierwsze objawy tej przypadłości?
 • Starszy mężczyzna siedzi zmartwiony
  Nie ma leku na demencję starczą. Choroby nie można wyleczyć, ale można łagodzić jej objawy lub zahamować jej rozwój. Dlatego warto wiedzieć, jakie symptomy ją zwiastują.
 • Starszy mężczyza pod opieką pielęgniarki
  Zaburzenia pamięci mogą być groźne nawet dla sprawnych i samodzielnych seniorów. W Polsce 20% zaginionych to osoby starsze i liczba ta wzrasta. Przyczynami są m.in. depresja i demencja. Jak najlepiej chronić bliskich?
 • Stetoskop i lekarstwo
  Wyglądało na to, że jesteśmy o krok od osiągnięcia jednego z największych sukcesów medycznych – opanowania choroby Alzheimera. Okazuje się jednak, że przed nami jeszcze daleka droga. Producent leku, w którym lekarze i pacjenci pokładali ogromne nadzieje, przyznał, że jego specyfik nie działa.
 • Grupa seniorów spaceruje
  Leki stosowane do opóźnienia postępu choroby Alzheimera wciąż nie spełniają oczekiwań pacjentów i lekarzy, badania potwierdzają natomiast zasadność treningu umysłowego oraz aktywności społecznej – przypomina w Światowym Dniu Choroby Alzheimera doc. Monika Rudzińska.
 • Starszy mężczyzna
  W Polsce nadal brakuje systemu opieki nad osobami żyjącymi z chorobą Alzheimera lub innym rodzajem otępienia – alarmuje Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w związku z przypadającym 21 września światowym dniem tego schorzenia.
 • Senior
  Szczecin dołączył do gmin, które bezpłatnie rozdają najstarszym mieszkańcom tak zwane koperty życia. To szybki i łatwy dostęp do informacji o seniorze, który może pomóc podczas interwencji służb ratowniczych - mówi Małgorzata Olejnik, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych w szczecińskim magistracie.
 • Zaburzenia pamięci
  Według szacunków ekspertów, na schorzenie cierpi 44 miliony ludzi, a do 2050 roku liczba ta potroi się do 115 milionów. W Polsce mamy zdiagnozowanych ponad 350 tysięcy osób. Oznacza to w przyszłości ponad milion chorych.
 • Mózg
  Otępienie starcze, nazywane również demencją starczą, najczęściej występuje wśród osób po 65. roku życia. Objawia się wieloma przykrymi dolegliwościami. Nierzadko mylone jest z chorobą Alzheimera.
 • Senior
  Choroba Alzheimera dotyka najczęściej osoby starsze. Jest nieuleczalna i prowadzi do śmierci. Swoją nazwę zawdzięcza nazwisku neuropatologa Aloisa Alzheimera, który na początku dwudziestego stulecia opisał ją jako pierwszy.