• Para seniorów
  Tylko jak największa aktywizacja seniorów może złagodzić skutki gwałtownego starzenia się naszego społeczeństwa - przyznali eksperci podczas seminarium polsko-norweskiego projektu PRACTA, które odbyło się w Warszawie.
 • Starszy mężczyzna ćwiczy pod okiem trenera
  Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. 45 proc. zgonów w Polsce stanowią choroby układu krążenia, a 26 proc. nowotwory. Do ich powstawania przyczynia się siedzący tryb życia, który wg WHO jest 4 przyczyną zgonów na świecie, co stanowi 9 proc. tych zgonów. I choć społeczeństwo zdaje sobie z tego sprawę, to np. 36 proc. Amerykanów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej (takich danych dla Polski jeszcze nie ma).
 • Starzenie się
  Promienna, napięta i jędrna skóra to jeden z najważniejszych elementów wpływających na nasz wygląd. Na pogarszające jej stan naturalny proces starzenia się skóry i czynniki genetyczne niestety nie mamy zbyt dużego wpływu. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy w tej sprawie zupełnie bezradni! Czasami wystarczy tylko zmienić kilka nawyków, które mają negatywny wpływ na skórę. O czym mowa?
 • Choroba mózgu
  Parkinson to jedna z najcięższych chorób wieku starczego, ale zdarza się, że jej pierwsze objawy pojawiają się jeszcze przed 40. rokiem życia. Dolegliwości z nią związane uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Czy istnieje na nią skuteczny lek? Jak rozpoznać jej objawy? Sprawdźmy.
 • Trzeba namawiać osoby starsze do regularnego pomiaru ciśnienia
  Potrzebna jest nowa moda na pomaganie rodzicom w aktywnym starzeniu - twierdzą twórcy krakowskiego portalu StarsiRodzice.pl i podpowiadają na swych internetowych stronach dorosłym dzieciom sposoby na dobre przeżywanie starości przez ich rodziców.
 • Lęki powodują przedwczesne starzenie się
  Obawiasz się wchodzić w tłum, boisz się wysokości albo masz inną fobię? Czas coś z tym zrobić, a przede wszystkim za wszelka cenę zachować spokój. Naukowcy sprawdzili, jak wielką cenę płacisz za swoje lęki. Policzyli, jak szybko się starzejesz i o ile lat krócej możesz żyć.
 • Mniej jesz - dłużej żyjesz
  Sprawa jest prosta. Spójrz na swój talerz i odłóż z niego nieco posiłku, a wydłużysz swoje życie. Naukowcy z Wielkiej Brytanii sprawdzili, o ile mniej trzeba jeść, by dożyć sędziwych lat.
 • Odkrycie Janelle Tam może zrewolucjonizować walkę ze starzeniem się
  Brawa dla 16-letniej Kanadyjki, Janelle Tam . Nastolatka odkryła bardzo silny antyoksydant, który zahamuje proc starzenia się i pozwoli cieszyć się wieczną młodością.
 • Wkrótce normą staną się rodziny czteropokoleniowe
  Światowy Dzień Zdrowia w tym roku poświęcony jest starzeniu się. WHO zwraca uwagę, że dziś większość dorosłych w wieku średnim i starszym posiada żyjących rodziców, co jest zjawiskiem bez precedensu w historii ludzkości.
 • Jakość snu poprawia się wraz z wiekiem?
  Przekonanie, że im jesteśmy starsi, tym słabiej sypiamy, może być fałszywe. Badania wykazują coś całkiem innego. Okazuje się, że na jakość snu wcale nie wpływa wiek...