• Donieck
  Specjalna Misja Monitoringowa OBWE zaapelowała w piątek o wstrzymanie walk między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy i oświadczyła, że ostrzeliwana jest nie tylko Awdijiwka, ale także centrum Doniecka.
 • Andrzej Duda w Nowym Jorku
  Prezydenci Polski i Ukrainy potępili plany przeprowadzenia przez separatystów wyborów w Donbasie. Sytuacja na wschodzie Ukrainy była jednym z tematów rozmowy Petra Poroszenki i Andrzeja Dudy.
 • Ukraińscy żołnierze na poligonie
  Ukraiński sztab operacji antyterrorystycznej twierdzi, że na wschodzie Ukrainy walczy ponad 43 tysięcy separatystów. Ponad 1/5 stanowią rosyjscy wojskowi.
 • Kijowski Majdan
  "Zatrzymamy wojnę, zmienimy Ukrainę" - mówił do zebranych na ukraińskim Majdanie prezydent Petro Poroszenko. Na Kijowskim Placu Niepodległości odbywają się uroczystości rocznicy wydarzeń "czarnego czwartku", gdy snajperzy rozstrzelali kilkudziesięciu demonstrujących przeciwników reżimu Janukowycza.
 • Londyn
  Brytyjska Izba Lordów gani rząd w Londynie i całą unijną dyplomację w związku z konfliktem ukraińskim. Komisja Izby Lordów do spraw Unii Europejskiej uznała, że Unia weszła na Ukrainę "jak lunatyk", proponując jej układ stowarzyszeniowy i wykazując "katastrofalne niezrozumienie nastrojów w przededniu kryzysu".
 • Stanowisko bojowe niedaleko Ługańska
  Rosja przeciwko rozmieszczeniu międzynarodowych sił pokojowych na wschodzie Ukrainy. Rosyjski ambasador przy ONZ Witalij Czurkin oświadczył, że zapraszanie przez ukraińskie władze takich sił pozwala wątpić, czy chcą one realizować porozumienie pokojowe z Mińska.
 • Prezydent Petro Poroszenko koło Artemiwska
  19 lutego 2014 r. w Kijowie rozpoczęła się misja Sikorski-Steinmeier-Fabius, która powstrzymała pacyfikację Majdanu. Przez kolejny rok państwo straciło jednak 7 proc. terytorium, a jego los zależy od zagranicznych kredytodawców
 • Ukraińskie wojska opuszczają Debalcewe
  Dokładnie rok po brutalnym rozpędzeniu protestów na Majdanie w Kijowie, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził wycofanie ukraińskich wojsk z Debalcewe. Miasto ma strategiczne znaczenie, ponieważ prowadzi przez nie najkrótsza droga z Doniecka do Ługańska. Do tych miejscowości w Debalcewe rozdziela się linia kolejowa prowadząca z Rosji.
 • Czołgi separatystów na Ukrainie
  Władze w Kijowie muszą zaakceptować utratę Donbasu, aby ratować resztę kraju - ocenia na stronach internetowych niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. Komentator gazety twierdzi, że Ukraina nie jest w stanie wygrać wojny narzuconej przez Rosję.
 • Barack Obama
  Barack Obama zadzwonił wczoraj do Władimira Putina. Zaapelował do niego, by skorzystał z szansy na pokój, jaką dają rozmowy pokojowe w Mińsku. Amerykański prezydent rozmawiał też telefonicznie z Petrem Poroszenką, któremu obiecał wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych.