Szczepienia są jedną z największych zdobyczy medycyny, warto więc wykonywać również szczepienia zalecane, a nie tylko obowiązkowe - przekonywali w piątek w Naczelnej Radzie Lekarskiej eksperci. Podczas konferencji specjaliści zaszczepili się przeciw pneumokokom.
Co roku ponad milion 200 tysięcy ludzi na świecie choruje na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Mimo szybkiej diagnostyki i leczenia, 1 na 10 pacjentów umiera, a co piąty ma różne powikłania lub jest niepełnosprawny w wyniku przebytej choroby - zwracają uwagę eksperci Światowym Dniu Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych.
Na zdrowiu nie warto oszczędzać. Należy się szczepić przeciw podstawowym chorobom, ale też przeciw nowym zagrożeniom, takim jak pneumokoki. Mówił o tym w Sygnałach Dnia w Jedynce profesor Andrzej Radzikowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wprowadzenie szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci do 2. roku życia. To postulat Grupy Ekspertów na rzecz programu Szczepień Ochronnych w Polsce.
Wbrew powszechnej opinii zagrażają nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Łatwo się nimi zarazić, bo mogą się przenosić poprzez pocałunek lub picie z jednej szklanki. Wywołują zapalenie opon mózgowych i sepsę, która często kończy się śmiercią. Jak chronić się przed meningokokami?
Od poniedziałku w Radomiu dzieci z tzw. grupy podwyższonego ryzyka zdrowotnego są szczepione przeciwko pneumokokom. Za tydzień rozpoczną się szczepienia przeciwko grypie dla seniorów. Szczepienia finansuje miasto.
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne narastanie oporności bakterii na antybiotyki, co prowadzi coraz częściej do braku możliwości skutecznego leczenia.