• Senat USA
  Ambasada RP w Waszyngtonie podziękowała w piątek na Twitterze Senatowi USA za postulat, że Stany Zjednoczone powinny wzmocnić stałą obecność swych sił zbrojnych w Polsce. Znalazło to wyraz w przyjętej przez wyższą izbę Kongresu ustawie.
 • Żołnierze NATO
  W 2016 roku europejskie kraje NATO i Kanada zwiększyły wydatki na obronność o 3,8 proc., co daje kwotę 10 mld euro - wynika z rocznego raportu sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga. Wydają jednak na ten cel dużo mniej niż założone 2 proc. PKB.
 • Barak Obama i David Cameron
  Premier David Cameron zapowiedział znaczne wzmocnienie brytyjskich sił specjalnych oraz zakup nowych samolotów i dronów zwiadowczych. Wypowiedź Camerona zwiastuje nasilenie walki z Islamskim Państwem, zwłaszcza po ostatnim zamachu w Tunezji, w którym zginęło trzydzieścioro Brytyjczyków.
 • Bronisław Komorowski i Donald Tusk
  Najważniejszy dokument dotyczący polskiej polityki bezpieczeństwa zatwierdzony. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, którą wcześniej przyjął rząd.
 • Prezydent USA Barack Obama
  Zwiększona obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowo-Wschodniej, zarówno na lądzie, morzu i w powietrzu, a oprócz tego więcej wspólnych programów ćwiczeniowych i rozmieszczenia dodatkowego sprzętu – w największym skrócie na to planują wydać pieniądze Amerykanie w ramach miliarda dolarów, który prezydent Barack Obama obiecał podczas swojej wizyty w Warszawie. Nie oznacza to, że pieniądze te Polska dostanie "do ręki".