• Zabawka interaktywna
  Jaki wpływ na słuch niemowląt mają popularne zabawki i urządzenia, które wytwarzają szum?
 • Problemy ze słuchem, niedosłuch, głuchota u osób starszych. Jak zapobiegać i leczyć?
  Aż 75 proc. osób po 70. roku życia wykazuje niedosłuch. Tymczasem wczesne wykrycie ubytku słuchu i odpowiednie leczenie może poprawić ogólną sprawność seniora: fizyczną, społeczną i umysłową – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis. Niedosłuch sprawia, że pacjenci przestają być aktywni, co zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych. – W efekcie osoby starsze wchodzą w dobrze udowodniony mechanizm błędnego koła – ostrzega.
 • Młoda dziewczyna słucha muzyki
  Gdy nasz słuch zaczyna szwankować, zazwyczaj najpierw obwiniamy naszych rozmówców, że mówią za szybko, cicho czy niewyraźnie. Dopiero po czasie, często z trudem i niechęcią, godzimy się z myślą, że to po naszej stronie może leżeć problem. Niestety, na kłopoty z prawidłowym słyszeniem narzeka nawet 6 milionów Polaków. Zazwyczaj dotyczą one osób starszych po 60. roku życia, ale zdarzają się także w młodszym wieku. Poza tym, że problemy ze słuchem stanowią oczywistą barierę komunikacyjną, bywają też przyczyną kompleksów i wstydu. Osoby niedosłyszące często ograniczają bowiem swoją aktywność towarzyską, izolują się, a to może prowadzić nawet do depresji.
 • Ucho
  U osób z nieprawidłowym przetwarzaniem bodźców słuchowych na poziomie kory słuchowej mózgu nie pomogą aparaty czy implanty słuchowe, a jedynie rehabilitacja słuchu – powiedziała mgr Natalia Czajka z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach k. Warszawy.
 • Dziecko słucha
  Ponad miliard ludzi na świecie ma problemy ze słuchem, zakłócające codziennie funkcjonowanie, a zwłaszcza komunikowanie się z innymi – przypomina dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński.
 • Kobieta śpi w samolocie
  Badania naukowców nie pozostawiają wątpliwości - zasypianie w samolocie może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Podobne do tych, z jakimi zmagają się profesjonalni nurkowie.
 • Dziecko zakrywa uszy
  Badania przesiewowe wykazały, że nawet co 5-6 dziecko w szkole podstawowej może mieć problemy ze słuchem, które mogą utrudniać rozwój i stanowić przyczynę kłopotów z nauką – powiedział konsultant krajowy w dziedzinie otolaryngologii prof. Henryk Skarżyński.
 • Kobieta zatyka uszy
  Szumy uszne odczuwa w naszym kraju co piąta osoba dorosła oraz 6 proc. dzieci – wynika z badań Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.
 • Dziewczynka przy tablicy w szkole
  Zaburzenia przetwarzania słuchowego (auditory processing disorder - APD), znane również centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego (central auditory processing disorder – CAPD) to problemy, z którymi boryka się około 5 proc. dzieci w wieku szkolnym.
 • Mężczyzna zatyka uszy
  Hałas, który towarzyszy nam na co dzień na ulicy, w domu czy w szkole może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Jaki ma wpływ na samopoczucie?