W zdrowym ciele zdrowy duch. Ale uwaga! Nie wszystkie dyscypliny sportowe są odpowiednie dla młodych organizmów. Jakich ćwiczeń nie powinny uprawiać, a jakimi powinny zająć się dzieci?
Serce lubi wysiłek dynamiczny, np. nordic walking, bieganie i pływanie, a niewskazane są ćwiczenia statyczne i izometryczne wzmacniające mięśnie, np. podnoszenie ciężarów – przekonuje kardiolog dr hab. Ewa Jędrzejczyk-Patej. Aktywność fizyczną najlepiej rozłożyć na cały dzień.
64 proc. Polaków podejmuje aktywność fizyczną przynajmniej raz w miesiącu. Skłaniają ich do tego przede wszystkim korzyści zdrowotne ruchu - taką motywację ma 43 proc. aktywnych fizycznie ankietowanych - wynika z badania MultiSport Index 2019, przeprowadzonego przez Kantar.
Trening na czczo wciąż budzi wiele kontrowersji wśród lekarzy i trenerów, a także osób zajmujących się sportem amatorskim. Jedni odradzają, drudzy zaś zachęcają do ćwiczeń bez uprzedniego zjedzenia posiłku.
Macierzyństwo coraz mniej przypomina wyidealizowany obrazek. Matki mówią otwarcie, że chociaż centrum ich świata stało się dziecko, to nie mogą zapominać o sobie, ani ignorować poporodowych dolegliwości i bólu. Tym bardziej, że współczesna fizjoterapia oferuje wiele metod, które skutecznie pomagają w szybkim powrocie do pełnego zdrowia i formy.
Na spalanie kalorii wpływa wiele czynników i przede wszystkim rodzaj aktywności fizycznej oraz intensywność treningu. Sprawdziliśmy ile kalorii może spalić kobieta o masie ciała równej 60 kg i mężczyzna o masie ciała równej 80 kg, uprawiając dany sport w czasie 60 minut.
Powszechnie wiadomo, że codzienne ćwiczenia poprawiają sylwetkę oraz sprawność fizyczną. Co jednak jeśli ktoś nie lubi chodzić na siłownię lub biegać, a chce spalić trochę kalorii? Jak się okazuje, można to zrobić za sprawą np. wykonywania obowiązków domowych, spacerów, odpowiedniego odżywiania się, a nawet uśmiechania się.
O której porze dnia trening jest bardziej opłacalny? Zarówno poranne, jak i wieczorne ćwiczenia, mają swoje zalety. Pamiętaj, że ważniejsze od pory naszego wysiłku, są sumienność, regularność i dokładność.